O mitralieră din primul război mondial expusă la Muzeul Unirii
![O mitralieră din primul război mondial expusă la Muzeul Unirii O mitralieră din primul război mondial expusă la Muzeul Unirii](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2014/08/mitraliera.jpg?resize=725%2C471&ssl=1)
Articol editat de Carmen Sas, 4 august 2014, 15:15
Este vorba despre o armă cu tub pentru răcirea cu apă. A fost inventată de Andreas Schwarzlose în anul 1902, patentul a fost aprobat de conducerea armatei austro-ungare in 1905, producţia fiind realizată începand cu anul 1907.
A fost mitraliera standard a armatei austro-ungare menită să sprijine infanteria, dar a fost folosită şi de flota militară şi de cea aeriană. După încheierea conflagraţiei, mitraliera a rămas în uz până în anul 1948, fiind folosită de diferite tări printre care şi România.
Andreea Leonid