Ce mai citim: noutăți editoriale pentru luna aprilie
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 4 aprilie 2021, 06:00 / actualizat: 4 aprilie 2021, 7:56
„Un roman curajos, frumos, sfâșietor” – așa îl descrie prozatoarea Tracy Chevalier, „un excepțional roman istoric” – conform criticilor de la The New Yorker, „magnific și mistuitor” – potrivit The Boston, „miraculos și sclipitor” – în viziunea Washington Post, romanul Hamnet a fost recompensat cu prestigiosul Women’s Prize for Fiction 2020. De curând a câștigat și National Book Critics Circle Prize, la categoria Ficțiune.
Potrivit siteului radioromaniacultural, care o citează pe Mihaela Buruiană, traducătoarea ediției în limba română, „este o carte tristă, dată fiind moartea unui copil, însă este și nemaipomenit de frumoasă, lirică și emoționantă. Citind-o, cred că veți înțelege de ce a câștigat unul dintre cele mai prestigioase premii și aprecierea, deopotrivă, a criticilor și cititorilor din întreaga lume”.
Pe lista de lecturi neapărat de parcurs în această primăvară așezăm un alt roman despre care vorbește toată lumea și care este catalogat drept unic: În amintirea memoriei, de Maria Stepanova. Inițial, recunosc că am confundat-o pe autoare cu Marina Stepnova, dar între ele există o singură legătură: cel mai mare premiu literar rusese, Premiul Bolșaia Kniga, pe care l-au cîștigat amîndouă. Cum poate fi păstrată memoria trecutului este întrebarea la care vrea să răspundă Stepanova în această carte, în care amestecă ficțiunea cu eseul, jurnalul de memorii cu cel de călătorie, dar utilizează și documente istorice pentru a reconstitui povestea familiei sale, istoria unei lumi pe parcursul unui secol. Se spune despre Stepanova că are darul de a povesti precum o Șeherezadă, nu e de mirare așadar că romanul ei a fost inclus recent pe lista lungă a Booker International Prize. În amintirea memoriei a apărut de foarte curând în colecția Humanitas Fiction, trad. Luana Schidu.
O carte-cult, o redescoperire editorială de senzație, este ultima recomandare de azi. Ultima vară în oraș, de Gianfranco Calligarich a fost publicată prima oară în 1973 și a avut un destin excepțional. Aflăm din presa italiană că era imposibil să găsești vreun exemplar prin librării, primul tiraj s-a epuizat rapid, apoi a dispărut din atenția cititorilor și puțină lume știa de ea, abia dacă dădeai de câte un exemplar prin anticariate. Cu toate acestea, a rezistat miraculos vreme de 40 de ani când a ieșit din nou la lumină. Criticii folosesc cuvântul capodoperă și spun că este o redescoperire senzațională, așa că ne bucurăm că a fost tradusă și la noi de Cerasela Barbone la editura Polirom.
Anca Mureșan Bota
Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebook, twitter și instagram.