Eşec neaşteptat pentru naţionala de volei masculin a României
Echipa noastră a încheiat competiția pe locul 17.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 22 iunie 2026, 11:17
Naţionala de volei masculin a României a încheiat, duminică seară, 21 iunie, participarea în Liga Europeană cu un eşec neaşteptat.
“Tricolorii” au fost învinși, cu scorul de 3-1, de Albania, la turneul de la Tirana. Cu doar trei victorii în trei turnee, România a încheiat competiția pe locul 17. La startul ediţiei din acest an a Ligii Europei s-au aflat 27 de echipe.
Pentru echipa României urmează participarea la Campionatul European, competiție ce se va desfășura în perioada 9-26 septembrie, iar “tricolorii” vor juca în Grupa D, găzduită de Cluj-Napoca, în compania Letoniei, Franţei, Germaniei, Turciei şi Elveţiei.
Ovidiu Tebu
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.