Bianca Mei-Roșu a obținut medalia de aur la Campionatele Europene U21
România a încheiat competiția cu un bilanț de cinci medalii.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 22 iunie 2026, 11:23
Jucătoarea română Bianca Mei-Roșu a cucerit, duminică, 21 iunie, medalia de aur la Campionatele Europene de tenis de masă U21 de la Cluj-Napoca.
Ea urcat pe prima treaptă a podiumului probei de simplu feminin, după ce a învins-o în finală pe slovena Sara Tokic, scor cu 4-1.
La dublu feminin, Bianca Mei-Roșu a făcut pereche cu ucraineanca Veronika Matiunina, iar cele două spirtive au obținut medalia de argint.
La simplu masculin, Darius Movileanu a pierdut în semifinale și a rămas cu medalia de bronz.
România a încheiat Campionatele Europene de tenis de masă U21 cu un bilanț de cinci medalii, dintre care două de aur, una de argint și două de bronz.
Ovidiu Tebu
Foto: Facebook Federația Română de Tenis de Masă
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.