Grecia solicită ajutor în combaterea unui pește toxic, extrem de periculos
Peștele-balon argintiu face ravagii în Marea Egee.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 24 iunie 2026, 11:17
Grecia cere ajutorul Uniunii Europene din cauza răspândirii în ultima perioadă, în mai multe zone turistice din Marea Egee, a unui peşte-balon argintiu, o specie invazivă extrem de periculoasă, care poate provoca răni serioase oamenilor.
Peştele este periculos atât prin toxicitatea sa, cât şi prin forţa muşcăturii.
Corespondenta RRA în Grecia transmite:
Ministrul agriculturii, dezvoltării rurale şi pescuitului, Margaritis Schinas, a cerut un răspuns european cuprinzător la problemele cu care se confruntă pescuitul elen, în intervenţia sa din cadrul Consiliului Miniştrilor Agricultorii şi Pescuitului al Uniunii Europene, desfăşurat la Bruxelles.
Margaritis Schinas a subliniat că pescuitul reprezintă coloana vertebrală a economiilor din regiunile costiere şi insulare ale Greciei, evidenţiind faptul că sectorul se confruntă cu multiple şi deosebit de puternice presiuni. Printre aceştia, el a menţionat costul ridicat al combustibilului, care a dus la imobilizarea unei părţi semnificative a flotei de pescuit elene, precum şi răspândirea speciilor invazive, în special a peştelui balon argintiu.
Ministrul a arătat că prezenţa acestui peşte toxic afectează negativ atât ecosistemul marin, cât şi activitatea de pescuit, creând, totodată, probleme şi pentru turism. În trecut, au fost înregistrate incidente, în care înotători au fost răniţi în urma atacurilor acestui peşte toxic.
Grecia a solicitat intervenţia imediată a Comisiei Europene pentru combaterea eficientă a fenomenului, care afectează nu doar ţara elenă, ci şi alte state mediteraneene. În paralel, autorităţile promovează măsuri de limitare a populaţiei acestei specii, în aşteptarea aprobării finale a unui plan relevant de către Comisia Europeană.
Mihaela Lambrinidu (Radio România)
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.