Lansarea stagiunii 2014-2015 la Teatrul Naţional Cluj
![Lansarea stagiunii 2014-2015 la Teatrul Naţional Cluj Lansarea stagiunii 2014-2015 la Teatrul Naţional Cluj](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2014/09/Conferinta_de_presa-e1410348312680.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de , 9 septembrie 2014, 15:04 / actualizat: 10 septembrie 2014, 14:26
La intrarea în Teatrul Naţional Cluj ne întâmpinã atmofera de repeteţii intense. Se pregãteşte prima premierã a stagiunii, Clovni extratereştri, comedia care îl readuce pentru a doua oarã pe regizorul şi scenaristul american Elie Simon cu o piesã originalã la Naţionalul clujean.
Toate premierele oficiale ale toamnei sunt anunţate pentru perioada Inâlnirilor Internaţionale de la Cluj ( 8-12 octombrie). Pânã atunci suntem invitaţi la avanpremierã în 23 septembrie la Clovni extratereştri, un spectacol care îl continuã pe precedentul, scris şi montat de Elie Simon special pentru teatrul clujean, Rãzboiul Clovnilor.
Prezent la conferinţa de presã de astãzi, regizorul american Elie Simon spune cã personajul clovnului face parte din noi, e partea copilului pur, a copilãriei pure care existã în fiecare dintre noi. Copilul profund din noi e cel care e capabil sã trãiascã experienţa bucuriei şi a tristeţii la un nivel pofund. Toţi avem un clovn interior, pe care îl neglijãm în încercarea de a ne adapta în societate – conchide regiozorul invitat.
Urmeazã o a doua premierã a toamnei, Mein Kampf de George Tabori în regia lui Alexandru Dabija, un spectacol care analizezã ascensiunea nazismului cititã într-un accident biografic al tânãrului Hitler, care îşi dorea sã devinã pictor. Avanpremiera e anunţatã tot luna aceasta, în 30 septembrie.
Acest spectacol rãspunde temei din acest an a Întâlniilor Internaţionale de Cluj (ediţia a IV-a), Cãile libertãţii, dupã cum anunţă directorul Teatrului Naţional Cluj, regizorul Mihai Mãniuţiu. Cele douã teme principale sunt condamnarea comunismului şi condamnarea fascismului. Iar pentru condamnarea fascismului Tabori cu Mein Kampf e o piesã excepţionalã. La condamnarea comunismului, cum e şi firesc, pentru cã l-am purtat în cârcã mai recent, avem douã spectacole de Matei Vişniec, Spectatorul condamnat la moarte şi Istoria comunismului povestitã pentru bolnavii mintali, dar şi premiera Amalia respirã adânc de Alina Nelega, piesa anului la UNITER în acest an.
Titlurile care intrã ca premiere pe afişul acestei stagiuni afirmã interesul instituţiei pentru dezbaterea temelor de actualitate politicã, de comentariu a modului în care utopia alunecã în dictaturã.
În seara aceasta ascultaţi reportajul integral cu oferta stagiunii 2014-2015, în emisiunea Plus Cultura, de la ora 21.
Oana Cristea Grigorescu