De pe munte direct la tomberoanele și livezile oamenilor: ursul a coborât din nou în sat
Locuitorii din Petriș au primit un mesaj RO-Alert în mijlocul nopții.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 22 iunie 2026, 10:17
Ursul a coborât din nou în satul Petriș aflat lângă Dealul Negru, fost domeniu de vânătoare a lui Nicolae Ceaușescu.
Noaptea trecută, liniștea din Petriș, comuna Cetate, județul Bistrița-Năsăud, a fost zdruncinată de vizita unui oaspete periculos. Alarma RO-Alert a tulburat liniștea nopții după ce un urs s-a strecurat în curtea unui localnic, lăsând jandarmii în alertă maximă.
Incidentul nu este o coincidență. Satul se află la o aruncătură de băț de Dealul Negru, faimosul magnet pentru urși unde, pe vremuri, Nicolae Ceaușescu își organiza partidele exclusiviste de vânătoare.
Afectat de foame și de secetă, regele pădurii coboară de pe munte direct la tomberoanele și livezile oamenilor. Urșii au învățat repede că în sate hrana se obține mult mai ușor decât în sălbăticie.
Alin Cordoș
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.