Ascultă Radio România Cluj Live

Spitalul din Năsăud are nevoie de medici specialiști

Salvat de la colapsul financiar, Spitalul Orăşenesc din Năsăud are mare nevoie de medici.

Spitalul din Năsăud are nevoie de medici specialiști

Articol editat de cristina.rusu, 2 februarie 2016, 06:00

Dacă în urmă cu doi ani se discuta despre transformarea sa în centru medical multifuncţional, doar cu spitalizări de zi, acum Spitalul Orăşenesc “dr. George Trifon” din Năsăud stă bine pe picioarele sale, ca să spunem aşa, după un an 2015 în care susţinerea primită din partea administraţiei locale şi diversificarea decontării de către CJAS BN a tuturor serviciilor medicale prestate au salvat instituţia de la colapsul financiar.

Stăm destul de bine, avem suficiente externări, iar din partea Consiliului Local ni s-au alocat anul trecut 245 de mii de lei. Anul acesta ne-au spus că ne vor da 150 – 170 de mii de lei, după cum o să aibă şi ei. Nu mai avem datorii pe 2015! (managerul spitalului, dr. George Adrian Trifon)

Dr. George Adrian Trifon se arată mulţumit şi de dotarea spitalului cu aparatură medicală de specialitate, dar recunoaşte că instituţia suferă din lipsa medicilor specialişti.

Pe site-ul spitalului sunt scoase la concurs nu mai puţin de şapte posturi de medic specialist şi unul de farmacist şef.

Speriaţi la un moment dat că şi-ar putea pierde spitalul, năsăudenii spun că sunt foarte multumiţi de serviciile medicale oferite. Ei cred că medicii care lucrează acum în spital sunt …patrioţi.

Sunt specialişti foarte buni, foarte bine pregătiţi şi sunt chiar preferaţi de pacienţi. (năsăudeancă)

Sunt medici cu mare experienţă, care au ales să stea în Năsăudul acesta…Ar putea să plece în altă parte, să fie mult mai bine plătiţi, dar ei rămân în continuare aici: poate că au şi un sentiment patriotic! (năsăudean)

De patriotism faţă de spitalul din Năsăud li se va cere să dea dovadă şi celor peste 100 de mii de locuitori din zonă, deserviţi de acest spital, pentru că administraţiile locale din cele 23 de comunităţi locale intenţionează să înfiinţeze în perioada imediat următoare o asociaţie de dezvoltare intercomunitară dedicată susţinerii Spitalului Orăşenesc Năsăud.

Conform proiectului existent, administraţiile locale vor plăti anual cate 2 lei pentru fiecare locuitor al oraşului sau comunei respective, fondurile astfel colectate urmând să fie utilizate în zona de urgenţă a spitalului.

 

Florin Săsărman

Radio Cluj se poate asculta și online, AICI.

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front
Reportaje marți, 9 iunie 2026, 15:57

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front

În Ucraina, războiul a schimbat viețile tuturor. Fiecare familie, fiecare comunitate și fiecare profesie au fost afectate într-un fel sau altul....

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front
Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital
Reportaje marți, 9 iunie 2026, 13:41

Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital

Creşte numărul persoanelor care ajung la spital din cauza consumului de ciuperci necomestibile.   În pofida avertismentelor date de medici...

Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital
Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate
Reportaje luni, 8 iunie 2026, 13:41

Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate

Se împlinesc anul acesta 150 de ani de prietenie între Cluj-Napoca și orașul german Köln.   Pentru a marca aniversarea, la Centrul Cultural...

Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate
Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului
Reportaje luni, 8 iunie 2026, 13:07

Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului

Curtea Muzeului Bistrița s-a transformat la finalul săptămânii într-o uriașă insulă a gurmanzilor! Aici, la muzeu, a mirosit senzațional, a...

Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului