Ascultă Radio România Cluj Live

Sute de persoane din Alba Iulia au ieşit joi în stradă

Câteva sute de persoane s-au adunat joi, 5 noiembrie 2015, la ora 19,00, în Piaţa I.C.Brătianu din faţa Instituţiei Prefectului Judeţul Alba pentru a se solidariza cu protestatarii din celelalte oraşe ale ţării şi de a se deplasa într-un marş comemorativ pentru cei care au decedat în clubul Colectiv din Bucureşti.

Sute de persoane din Alba Iulia au ieşit joi în stradă

Articol editat de DSRNetworkAdmin, 6 noiembrie 2015, 08:05

În momentul în care participanţii au considerat că sunt suficienţi de mulţi, cei prezenţi au strigat sloganuri împotriva întregii clase politice. Printre altele: „Toate partidele, aceeaşi mizerie”, „Vrem educaţie, nu figuraţie”, „Colectiv”, „România, România”.

Un grup de protestatari au purtat pancarte pe care se putea citi: „Dacă vă pasă, ieşiţi din casă”, „Jos Patriarhul”, „Păcat, păcat, de sângele vărsat”, „Murim, salvăm, toată România”, „Peste tot miliţie, nicăieri justiţie”, „Nu vrem catedrale, noi vrem spitale”.

După aproximativ 30 de minute protestatarii, în număr de 300, au pornit într-un marş pe un traseu stabilit pe reţeaua de socializare Facebook , de către un utilizator anonim, spunea un tânăr protestatar, respectiv: B-dul. Regele Carol I – Calea Moţilor – Stadionul municipal – B-dul. Revoluţiei – Troiţa Eroilor Revoluţiei din 1989 – B-dul. Transilvaniei, cu întoarcere la Troiţă unde, în genunchi, au ţinut un moment de reculegere pentru victimele tragediei de la clubul Colectiv din Bucureşti, strigând , „Colectiv”, „Colectiv”.

Pe Troiţa Eroilor Revoluţiei, aşa după cum se poate vedea pe câteva din imagini, se află aşezat un steag al Germaniei, în mijlocul lui, steagul tricolor al României şi un text: 420 de români dîn Germania, sunt alături de voi, Toc Gheorghe.

Cele câteva sute de tineri, în marea lor majoritate, s-au manifestat în mod civilizat pe întreaga perioadă a desfăşurării protestului şi a marşului comemorativ, aşa cum i-a sfătuit persoana anonimă de pe reţeaua de socializare Facebook, de a nu comite acte de huliganism.

La încheierea manifestării de protest, tinerii şi-au dat întălnire, din nou, vineri, 6 noiembrie 2015, ora 19,00, în faţa Instituţiei Prefectului Judeţul Alba.

 

Cezar Firu

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front
Reportaje marți, 9 iunie 2026, 15:57

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front

În Ucraina, războiul a schimbat viețile tuturor. Fiecare familie, fiecare comunitate și fiecare profesie au fost afectate într-un fel sau altul....

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front
Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital
Reportaje marți, 9 iunie 2026, 13:41

Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital

Creşte numărul persoanelor care ajung la spital din cauza consumului de ciuperci necomestibile.   În pofida avertismentelor date de medici...

Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital
Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate
Reportaje luni, 8 iunie 2026, 13:41

Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate

Se împlinesc anul acesta 150 de ani de prietenie între Cluj-Napoca și orașul german Köln.   Pentru a marca aniversarea, la Centrul Cultural...

Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate
Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului
Reportaje luni, 8 iunie 2026, 13:07

Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului

Curtea Muzeului Bistrița s-a transformat la finalul săptămânii într-o uriașă insulă a gurmanzilor! Aici, la muzeu, a mirosit senzațional, a...

Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului