Gras, frumos şi sănătos?
Obezitatea infantilă atinge cote alarmante în ţările dezvoltate.
Articol editat de Andrei Cretoiu, 10 octombrie 2015, 06:00 / actualizat: 10 octombrie 2015, 7:38
La nivel mondial, în jur de 40% dintre copii au probleme de greutate. În Europa sunt 14 milioane de copii obezi, iar România ocupă locul trei la obezitatea infantilă, spun datele Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii.
Greutatea în exces a copiilor este rezultatul ignoranţei alimentare a părinţilor, spune medicul Mădălina Indrie, specialist în nutriţie, diabet şi boli metabolice.
Alimentaţia copiilor până la vârsta de preadolescent şi adolescent este în întregime răspunderea părinţilor. Pentru asta, părinţii trebuie să facă tot ce le stă în putinţă pentru a forma un copil cu un comportament alimentar sănătos.
Cea mai eficientă metodă de învăţare pentru cei mici este exemplul pe care părinţii îl oferă.
PONDEREA DULCIURILOR ÎN ALIMENTAŢIA COPIILOR:
Dulciurile nu trebuie să fie folosite niciodată ca recompensă, spune medicul Mădălina Indrie. Le acceptăm în viaţa noastră dintr-un singur motiv: ne aduc un moment de plăcere şi reechilibrare emoţională de care cu toţii avem din când în când nevoie.
Normele alimentaţiei sănătoase spun că doar 10% din cât mâncăm pe durata unei zile poate să provină din dulciuri concentrate.
Atunci când alegem dulciurile pe care le oferim copiilor, este de preferat să optăm pentru prăjituri de casă sau ciocolată cu cât mai puţine ingrediente.
Nu le vom da niciodată copiilor bomboane, jeleuri, biscuiţi cu cremă, napolitane, chipsuri, sticksuri, covrigei şi alte alimente pline de coloranţi şi amelioratori care nu aduc nici un beneficiu organismului.
Este foarte important, de asemenea, să citim cu atenţie etichetele produselor pe care le cumpărăm.
CE TREBUIE SĂ CONŢINĂ PACHEŢELUL PENTRU ŞCOALĂ?
În cazul în care copilul nu ia micul dejun acasă, pacheţelul de la şcoală poate fi format dintr-un sendviş care are în componenţă aproximativ 100 de grame de pâine, spune medicul Mădălina Indrie.
În cazul în care copilul mănâncă acasă dimineaţa, pacheţelul de la şcoală poate fi un fruct, un iaurt sau o mână de nuci.
PĂRINŢII TREBUIE SĂ ÎNVEŢE SĂ SPUNĂ NU!
Un comportament consecvent şi ferm, nu dur şi sever, este cea mai bună metodă pe care părinţii o pot adopta faţă de copiii lor.
Este necesar să învăţăm să le spunem NU copiilor pentru ca ei să nu capete deprinderi alimentare nesănătoase.
Există mai multe tehnici prin care acest lucru se poate face fără să frustrăm copilul, spune medicul Mădălina Indrie.
Din păcate, concepţia „gras, frumos şi sănătos” nu mai este deloc de actualitate. Un copil supraponderal va fi un adult cu risc cardio-vascular. Deja este în creştere numărul copiilor care suferă de diabet sau hipertensiune arterială. Un copil gras nu este neapărat bolnva, însă cu siguranţă prezintă un risc mai mare de îmbolnăvire la vârsta adultă.
În concluzie, copiii trebuie să înveţe de mici ce înseamnă un aliment sănătos, să nu mănânce de poftă ci doar atunci când le este foame, iar atitudinea potrivită faţă de mâncare se formează de la vârste foarte fragede şi numai în familie, spune medicul Mădălina Indrie, specialist în nutriţie, diabet şi boli metabolice.
Doina Borgovan
Radio Cluj se poate asculta și online, AICI.
