Ascultă Radio România Cluj Live

Elevii de nota 10 aleg universităţile clujene

Elevii clujeni de nota 10, absolvenţi de liceu şi şcoală generală, vor să rămână acasă pentru a urma o facultate.

elevi clujeni de nota 10
Foto: elevi clujeni de nota 10

Articol editat de DSRNetworkAdmin, 13 septembrie 2015, 06:00

În anii precedenţi cei mai mulţi copii cu rezultate foarte bune alegeau universităţi din Anglia şi Franţa. Acum însă pe absolvenţii de top îi atrag în principal medicina şi informatica pe care vor să le facă la Cluj.

În acest an, 15 absolvenţi de clasa a opta au absolvit cu zece curat, în timp ce la BAC un singur candidat a obţinut nota maximă.

Copiii spun că, deşi au învăţat serios pentru aceste rezultate, le rămâne şi suficient timp liber.

Am fost admisă la UMF „Iuliu Haţieganu” şi am 6 ani să mă hotărăsc exact ce domeniu doresc în medicină.

Îmi rămâne timp liber şi îmi place să citesc, să ies pe afară, să stau pe telefon, ca orice copil normal. După ce termin liceul mă gândesc să dau la medicină.

Fac şi baschet, pe lângă şcoală. Secretul e să fii perseverent. Mă gândesc în viitor la informatică, dacă o să-mi placă. Dacă nu, am şi opţiunea medicină.

Probabil o să urmez informatică; nu ştiu exact încă. au dezvăluit o parte dintre absolvenţii de zece din judeţul Cluj.

Şeful Inspectoratului Şcolar Cluj, Valentin Cuibus, spune că rezultatele obţinute de elevi au clasat în acest an judeţul pe primul loc în ţară.

El consideră că decizia absolvenţilor de a-şi continuă studiile la Cluj nu face decât să crească prestigiul facultăţilor din oraş.

Asta e foarte bine. Înseamnă că Şcoala Universitară Clujeană creşte. Acum doi ani cei mai mulţi absolvenţi care au luat 10 la BAC au ales să plece, dar începând cu anul trecut facultăţile din Cluj au reprezentat prima opţiune. Eu cred că este un lucru foarte bun că aceşti copii, cu rezultate extraordinare, rămân la Cluj şi apoi şansele de a rămâne în România sunt mult mai mari. (şeful ISJ Cluj Valentin Cuibus)

Absolvenţii de gimnaziu şi liceu care au luat 10 la examene au fost premiaţi astăzi de Consiliul Judeţean Cluj. Preşedintele instituţiei, Mihai Seplecan, spune că, pe lângă diplome, absolvenţii claselor a opta au primit câte 1.500 de lei, iar zecele de la BAC a fost recompensat cu 3000 de lei.

Doresc să felicit pe elevii, dar şi profesorii şi părinţii pentru că au adus Clujul în fruntea ţării. Avem nişte copii extraordinari, iar asta se datorează atât lor personal, cât şi profesorilor şi directorilor şcolilor. (preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Mihai Seplecan)

 

Mihai Miclăuş

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front
Reportaje marți, 9 iunie 2026, 15:57

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front

În Ucraina, războiul a schimbat viețile tuturor. Fiecare familie, fiecare comunitate și fiecare profesie au fost afectate într-un fel sau altul....

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front
Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital
Reportaje marți, 9 iunie 2026, 13:41

Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital

Creşte numărul persoanelor care ajung la spital din cauza consumului de ciuperci necomestibile.   În pofida avertismentelor date de medici...

Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital
Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate
Reportaje luni, 8 iunie 2026, 13:41

Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate

Se împlinesc anul acesta 150 de ani de prietenie între Cluj-Napoca și orașul german Köln.   Pentru a marca aniversarea, la Centrul Cultural...

Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate
Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului
Reportaje luni, 8 iunie 2026, 13:07

Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului

Curtea Muzeului Bistrița s-a transformat la finalul săptămânii într-o uriașă insulă a gurmanzilor! Aici, la muzeu, a mirosit senzațional, a...

Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului