Ascultă Radio România Cluj Live

Elevi pedepsiţi pentru ironie

62 de elevi de la Colegiul Naţional Gheorghe Şincai din Cluj-Napoca au fost sancţionaţi după ce au postat pe facebook injurii sau comentarii denigratoare la adresa dascălilor.

intrare Sincai
Foto: intrare Sincai

Articol editat de DSRNetworkAdmin, 27 februarie 2015, 13:52 / actualizat: 28 februarie 2015, 14:56

62 de elevi de la Colegiul Naţional Gheorghe Şincai din Cluj-Napoca au fost sancţionaţi după ce au postat pe facebook injurii sau comentarii denigratoare la adresa dascălilor.

Măsurile disciplinare au fost stabilite în Consiliul Profesoral al şcolii şi au mers, în funcţie de gravitatea postărilor, de la mustrare scrisă şi scăderea notei la purtare, până la mutarea disciplinară într-o altă unitate de învăţământ.

Şeful Inspectoratului Şcolar General Cluj, Valentin Cuibus, spune că în acest caz, şcoala este singura îndreptăţită să stabilească ce sancţiuni se aplică:

„Sunt două lucruri diferite. Glume a făcut toată lumea. Am făcut şi noi în momentul când eram elevi. Şi noi le puneam porecle profesorilor. Însă de aici şi până la atacuri la persoană şi mesaje cu conţinut pornografic e un drum foarte lung şi cred că aici trebuie avută foarte multă grijă. Conform legislaţiei, măsuri trebuie să ia Comisia din şcoală. Sancţiunile pot fi contestate la Consiliul de Administraţie al şcolii şi nu la Inspectoratul Şcolar. Ţinând cont perioada în care s-a făcut ancheta, de discuţiile care au avut loc cu elevii şi cu profesorii, de conţinutul unora dintre mesajele care au fost postate, cred că sancţiunile stabilite de şcoală sunt măsuri în conformitate cu legislaţia în vigoare”. (inspectorul şcolar general Valentin Cuibus)

Preşedintele Consiliului Elevilor, Vladian Muşat, spune că, în principiu, ancheta a respectat regulamentul intern al şcolii. Însă, el consideră că elevii ar fi trebuit să beneficieze de clemenţă, cei mai mulţi dintre ei fiind la prima abatere disciplinară.

„Am avut discuţii cu conducerea şcolii pe tema sancţiunilor, am căzut de comun acord cu ei că mustrările scrise nu atrag neapărat şi scăderea notei la purtare. Am vorbit cu studenţi de la drept, ne ajută, să vedem dacă într-adevăr aceste sancţiuni au fost luate în baza unui temei legal, datorită faptului că totuşi grupul de pe facebook era unui închis. Dacă se va demonstra că aceste sancţiuni nu au fost luate în conformitate cu vreun regulament, atunci vom sesiza toate forurile superioare”. (preşedintele Consiliului Elevilor Vladian Muşat)

60 de elevi de la liceul Gheorghe Şincai din Cluj-Napoca au fost sancţionaţi cu mustrare scrisă şi scăderea notei la purtare. În funcţie de mesajele postate, ei au primit note cuprinse între 4 şi 7, cu posibilitatea ştergerii sancţiunii dacă până la sfârşitul anului şcolar, dacă vor avea un comportament ireproşabil. În cazul altor doi elevi, şcoala a luat măsura mutării disciplinare la un alt liceu.

 

Mihai Miclăuş

Etichete:
„Copilăria Azi” – Vernisaj Expoziție de Fotografie la Galeria Radio Cluj
Educaţie sâmbătă, 30 mai 2026, 10:31

„Copilăria Azi” – Vernisaj Expoziție de Fotografie la Galeria Radio Cluj

Miercuri, 27 mai, Galeria Radio Cluj a devenit pentru câteva ore un spațiu al emoției și al întoarcerii către copilărie. Vernisajul...

„Copilăria Azi” – Vernisaj Expoziție de Fotografie la Galeria Radio Cluj
Săptămâna Copilăriei, la Biblioteca Județeană „Octavian Goga”
Educaţie vineri, 29 mai 2026, 00:00

Săptămâna Copilăriei, la Biblioteca Județeană „Octavian Goga”

Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj  marchează Ziua Internațională a Copilului, printr-o serie de activități desfășurate în...

Săptămâna Copilăriei, la Biblioteca Județeană „Octavian Goga”
Criză de posturi în învățământ
Educaţie miercuri, 27 mai 2026, 16:00

Criză de posturi în învățământ

Numărul catedrelor scoase la concursul de titularizare din Bistrița-Năsăud s-a înjumătățit anul acesta, ajungând la doar 532, din cauza...

Criză de posturi în învățământ