Mesajul preşedintelui Traian Băsescu de Ziua Limbii Române
Limba română este unul din simbolurile fundamentale ale unităţii noastre naţionale – a afirmat preşedintele Traian Băsescu într-un mesaj transmis duminică, de Ziua Limbii Române.
Şeful statului mai precizează că atâta timp cât vom fi capabili să transmitem de la o generaţia la alta bogăţia limbii române şi valorile care i-au consfinţit perenitatea în cultura europeană şi universală, putem să fim mândri de identitatea noastră şi de contribuţia pe care o putem avea împreună la viitorul marii familii europene.
Ziua de 31 august este o zi specială pentru românii de pretutindeni, spune şi ministrul de externe Titus Cărlăţean tot într-un mesaj transmis duminică. Şeful diplomaţiei declară că Ziua Limbii Române reprezintă o oportunitate de a marca în ţară şi în străinătate un element fundamental al profilului nostru identitar, precum şi de a reflecta asupra istoriei şi culturii române.
![Mesajul preşedintelui Traian Băsescu de Ziua Limbii Române Mesajul preşedintelui Traian Băsescu de Ziua Limbii Române](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2014/08/Traian_Basescu.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Camelia Velțan, 31 august 2014, 17:03 / actualizat: 1 septembrie 2014, 9:18
Radio România Actualităţi