Cum suportă vârstnicii și tinerii căldura?
Toţi spun că fac faţă cu greu temperaturilor ridicate.
Articol editat de Andreea Leonid, 28 iunie 2026, 11:24
Atât vârsticii suferă de canicula care s-a instalat deja, cât şi tinerii. Toţi spun că fac faţă cu greu temperaturilor ridicate, cu atât mai mult cu cât între betoanele blocurilor căldura este resimţită mai acut. Colegii de la Radio România Timişoara au stat de vorbă cu câţiva localnici din oraşul de pe Bega.
-: Foarte cald.
Reporter: Și ce metode de protecție sau de răcorire ai?
-: Păi, acasă închid toate ferestrele, trag perdelele și închid toate ușile din casă. Se face răcoare în toată camera.
-: Apa rece cu mine, îmbrăcat adecvat, doar alb dacă se poate, culori deschise.
-: Clima acasă și la umbră, dacă e necesar să ieșim.
-: Forte cald, e oribil, mie nu-mi place căldura. Cafea rece, stăm în casă…
-: Da, aer condiționat…
-: Este atât de cald că nu mai pot. Și când port ochelarii parcă îmi transpiră nasul și e extrem de cald.
Radio România
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.