Părinți acuzați că și-au retras copiii de la școală
Părinții din Bihor sunt judecați pentru lipsirea copiilor de educația obligatorie.
Articol editat de cristina.rusu, 26 iunie 2026, 16:29
Părinţii a trei copii din Bihor, suspectaţi că i-au împiedicat pe minori să meargă la şcoală, după ce i-au retras, începând cu 2019, au fost trimişi în judecată de procurori, a informat, vineri, 26 iunie, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea.
Cei doi soţi, care au două fete de 15 şi 10 ani şi un băiat de opt ani, vor fi judecaţi pentru trei infracţiuni de împiedicare a accesului la învăţământul general obligatoriu.
Conform procurorilor, în 2019, pe când fata mai mare avea opt ani, au retras-o de la o şcoală gimnazială din Bihor.
Până în urmă cu două luni, aceasta nu a mai mers la şcoală şi ar fi fost înscrisă într-un sistem de homeschooling, formă de învăţământ nerecunoscută în România.
De asemenea, a doua fată a fost retrasă de la şcoală în 2020, când avea cinci ani, iar băiatul a fost retras în 2023, tot la cinci ani.
Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea a solicitat Judecătoriei Beiuş numirea unui curator pentru copii, care să le reprezinte interesele în cadrul procesului penal, având în vedere că părinţii au dobândit calitatea de inculpaţi în cauză.
Cazul urmează să fie soluţionat de Judecătoria Beiuş.
CITEȘTE ȘI: Riscă viitorul propriilor copii: elevi retrași de la școală pentru ”homeschooling” [AUDIO]
AGERPRES
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.