Sindicaliştii din educaţie pichetează Palatul Parlamentului
Sunt mai multe revendicări pe lista sindicaliștilor.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 25 iunie 2026, 10:53
Sindicaliştii din educaţie pichetează joi, 25 iunie, de la ora 11:00, Palatul Parlamentului.
Potrivit unui comunicat al reprezentanţilor Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, Federaţiei Sindicatelor din Educaţie ‘Spiru Haret’ şi Federaţiei Naţionale Sindicale ‘ALMA MATER’, ei solicită, între altele, reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la normele didactice anterioare, acordarea unei prime de instalare pentru profesorii care predau în zone defavorizate, ‘calculul corect’ pentru tarifele la orele în regim de plata cu ora.
De asemenea, sindicaliştii cer ca liceenii medaliaţi la olimpiadele internaţionale să își păstreze bursa de excelenţă pe toată durata studiilor universitare de licenţă în România, dacă îşi menţin performanţa.
Sindicaliștii din educație fac apel la parlamentari să discute în regim de urgenţă această iniţiativă legislativă, astfel încât anul şcolar 2026-2027 să înceapă în condiţii optime, atât pentru angajaţii din învăţământ, cât şi pentru beneficiarii direcţi ai sistemului educaţional, mai precizează Agerpres.
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.