Protest al profesorilor în fața Parlamentului
Sindicaliștii din Educație contestă măsurile de austeritate și cer revenirea la salariile și normele de muncă anterioare.
Articol editat de Andreea Leonid, 25 iunie 2026, 17:30
Câteva sute de profesori şi alţi angajaţi din Educaţie au protestat joi, 25 iunie, în faţa Palatului Parlamentului.
Ei sunt nemulţumiţi de măsurile de austeritate adoptate de Guvern, care, spun ei, le-au diminuat salariile şi le-au încărcat norma didactică.
Sindicaliştii au depus la Parlament peste 160 de mii de semnături strânse de la cetăţeni, dar şi de la cei din sistem; ei vor cu acest demers să înceteze efectele legii care le-a micşorat salariul.
Am stat de vorbă cu câţiva protestatari.
-: Toate aceste legi date din vara anului 2025 au distrus Educația și nu o spunem doar noi, ci o spune inclusiv raportul Comisiei Europene, pentru că avem clase supraglomerate și școli comasate, unile chiar ilegal. Să revenim la norma didactică, pentru că nu am fost niciodată sub norma europeană, ci am fost în norma europeană. Plata cu ora nu înseamnă altceva decât o oră normală de curs și ea trebuie plătită la fel cum este plătită cea din normă.
-: Așteptăm ca de fiecare dată să schimbăm câte ceva.
-: Odată cu Ordonanța Trenuleț a fost /redus/ numărul de elevi la clasă și automat au apărut comasări, chiar au dispărut unele școli și automat și posturi.
Reporter: Cât ați pierdut la salariu?
-: Deci am pierdut din veniturile mele 30%, în timp ce mi-a crescut norma de muncă cu 25%.
Liderii sindicatelor le solicită parlamentarilor să discute în regim de urgenţă abrogarea legii care, spun ei, afecteaza grav sistemul de învăţămînt, să combată supraaglomerarea în şcoli şi să se revină la modul de calcul de dinainte pentru plata cu ora. Ei mai cer ca profesorii care predau în şcoli din medii defavorizate să primească o primă de instalare neimpozabilă echivalentă cu 3 salarii de bază.
Felicia Mocanu/ RRA
Foto: arhivă Radio Cluj
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.