Măști, mănuși și dezinfectant gratuite pentru oșeni [AUDIO]
Negrești Oaș, centru
Persoanele cu venituri modeste din Negrești Oaș primesc gratuit măști de protecție și dezinfectant din partea Primăriei. Măsura este luată pentru evitarea răspândirii coronavirusului, iar în perioada următoare, conducerea administrației locale dorește să crească numărul beneficiarilor de mijloace de protecție împotriva coronavirusului.
Foto: Negrești Oaș, centru
Articol editat de ,
7 mai 2020, 13:34
Persoanele cu venituri modeste din Negrești Oaș primesc gratuit măști de protecție și dezinfectant din partea Primăriei. Măsura este luată pentru evitarea răspândirii coronavirusului, iar în perioada următoare, conducerea administrației locale dorește să crească numărul beneficiarilor de mijloace de protecție împotriva coronavirusului.
Demersurile pentru achiziționarea măștilor de protecție, a dezinfectanților și a mănușilor destinate populației au început încă la sfârșitul lunii februarie, dar pentru că au avut prioritate unitățile sanitare, acestea au ajuns de-abia de curând în Negrești Oaș, afirmă primarul Aurelia Fedorca.
Principalii beneficiari ai măștilor, dezinfectanților și mănușilor sunt negreștenii cu venituri modeste. Însă, Aurelia Fedorca susține că, în funcție de stocul disponibil, pot primi aceste materiale de protecție, toți locuitorii care se adresează Primăriei.
Pe lângă materialele de protecție distribuite populației, conducerea Primăriei a spălat străzile din oraș și a dezinfectat toată scrările blocurilor.