Pompierii se luptă cu focul în comuna Sălciua
Zeci de pompieri militari, cărora li s-au alăturat şi câţiva voluntari, intervin duminică, 22 octombrie pentru stingerea unui incendiu care a cuprins în jur de zece hectare de vegetaţie uscată, litieră de pădure şi doborâturi pe raza comunei Sălciua, din Munţii Apuseni.
![Pompierii se luptă cu focul în comuna Sălciua Pompierii se luptă cu focul în comuna Sălciua](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2017/04/vegetatie-NO-4--e1554541271211.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Andrei Cretoiu, 22 octombrie 2017, 10:12
Incendiul a izbucnit vineri, 20 octombreie şi se manifesta iniţial pe o suprafaţă mai restrânsă de vegetaţie uscată şi litieră.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Alba, plutonier major Alina Marescu Dumitrescu, pentru coordonarea intervenţiei, la faţa locului s-a deplasat şi Grupa Operativă a ISU.
În total, intervin 34 de subofiţeri şi ofiţeri de la Staţia Cîmpeni şi Detaşamentul Aiud. Ei sunt sprijiniţi şi de trei voluntari de la SVSU Sălciua.
Agerpres