Ascultă Radio România Cluj Live

Ce facem cu Ștrandul Municipal?

Perimetrul în care a funcţionat Ştrandul Municipal va rămâne neutilizat până când actualii proprietari ai terenului nu vor investi în zone de agrement.

starndul municipal3
Foto: Ce facem cu Ștrandul Municipal?

Articol editat de DSRNetworkAdmin, 11 mai 2017, 12:22

 

Planul Urbanistic General al municipiului Cluj-Napoca interzice aici orice fel de construcţii, singurele amenajări permise fiind parcuri sau zone pentru practicarea sporturilor.
Membru în Comisia Zonală a Monumentelor, arhitectul Ligia Subţirică precizează că reglementările urbanistice nu permit schimbarea destinaţiei acestui spaţiu:

Statutul acestui teren, precizat prin Planul Urbanistic General, este zonă verde cu destinaţia de scuaruri, grădini, parcuri publice. Nu se poate schimba destinaţia acestui tip de spaţiu, prin niciun fel de Plan Urbanistic de Zonă. Ce se poate face acolo sunt lucrări de reabilitare şi de întreţinere. Mai toate utilizările admise se referă la spaţii verzi, la alei, la plantaţii, la mici edicule, cu unele condiţionări se pot construi mici spaţii pentru întreţinere sau administrare şi toate celelalte amenajări sunt interzise. (Ligia Subţirică)

Pe parcela aflată în imediata vecinătate a stadionului Cluj Arena a funcţionat un ştrand încă din a două jumătate a secolului al XIX-lea. Poliţiştii oraşului veneau iniţial să se recreeze aici, după care bazinele au fost deschise tuturor locuitorilor Clujului.
Dată fiind poziţionarea terenului, au existat mai multe intenţii de construire a unor blocuri, spaţii de birouri sau alt gen de clădiri cu diferite funcţiuni. Arhitectul Ligia Subţirică spune că niciunul dintre aceste proiecte nu a primit avizele necesare:

Au fost mai multe solicitări: pentru un hotel, care venea în pandant cu Hotelul Sport şi atunci recomandarea Comisiei de urbanism a fost să se reabiliteze Hotelul Sport, să fie adus la standardele secolului XXI, au venit cu propuneri pentru clădiri sportive, dar erau de înălţime foarte mare, cu zeci de spaţii de SPA, şi n-am aprobat să se construiască nimic acolo. Este şi zonă protejată istoric, este şi zonă verde pentru agrement, ca atare nu am dat voie la nimic să se realizeze acolo. (Ligia Subţirică)

În ultimii ani, zona în care a funcţionat fostul Ştrand Municipal a căzut în paragină. Având în vedere starea deplorabilă în care a ajuns, primăria a impus actualilor proprietari ca măcar să igienizeze parcelă, dacă nu doresc să o transforme în zonă de agrement.
În ultimele săptămâni aici au fost efectuate lucrări de întreţinere, singurele pe care municipalitatea le permite până când proprietarii se vor decide să amenajeze o bază sportivă şi de agrement.

Având în vedere cât de mare este solicitarea pentru spaţii de agrement, cât de mare e solicitarea pentru bazine de înot, de orice fel, având în vedere că ştrandul ăsta, cu investiţiile minimale care se făceau în perioada comunistă, era suprapopulat, o investiţie poate fi atractivă. Deci, dacă proprietarul s-ar hotăra să investească în reabilitarea zonei, cred că ar deveni nu numai atractivă, dar şi rentabilă pentru el, în loc să fie ţinută ca un maidam părăginit, cum este în momentul de faţă. (Ligia Subţirică)

 

Mihai Miclăuş

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.

O zi de sărbătoare în satul românesc, reconstituită prin costume populare | FOTO
Social vineri, 26 iunie 2026, 13:10

O zi de sărbătoare în satul românesc, reconstituită prin costume populare | FOTO

O incursiune în universul satului românesc de odinioară le propunem astăzi celor care se află în apropierea comunei Floreşti.  ...

O zi de sărbătoare în satul românesc, reconstituită prin costume populare | FOTO
11 puncte de hidratare și răcorire deschise în Sibiu
Social vineri, 26 iunie 2026, 11:59

11 puncte de hidratare și răcorire deschise în Sibiu

Pe fondul temperaturilor ridicate anunțate de meteorologi pentru următoarele zile, Primăria Sibiu a amenajat 11 puncte de hidratare și răcorire...

11 puncte de hidratare și răcorire deschise în Sibiu
Fiți foarte atenți în următoarele zile: se anunță Cod Roșu de caniculă!
Social vineri, 26 iunie 2026, 11:17

Fiți foarte atenți în următoarele zile: se anunță Cod Roșu de caniculă!

Toată ţara se va afla vineri, 26 iunie, sub incidenţa unor alerte de caniculă. Un cod portocaliu va intra în vigoare la prânz şi anunţă...

Fiți foarte atenți în următoarele zile: se anunță Cod Roșu de caniculă!
Meșteșugurile medievale prind viață la Bistrița
Social vineri, 26 iunie 2026, 10:39

Meșteșugurile medievale prind viață la Bistrița

Evenimentul Zilele Medievale în Cetatea Bistrița are loc în perioada 26 – 28 iunie 2026. Zona pietonală și centrul orașului se transformă...

Meșteșugurile medievale prind viață la Bistrița
Social vineri, 26 iunie 2026, 10:32

Ape poluate cu bună-știință: bombe ecologice și depozite clandestine de deșeuri!

Controalele de mediu desfășurate în această lună în municipiul Bistrița de către Instituția Prefectului, în localitățile componente și...

Ape poluate cu bună-știință: bombe ecologice și depozite clandestine de deșeuri!
Social joi, 25 iunie 2026, 17:19

Europa aduce cei mai mulți turiști în regiunea nord-vest

Turiștii din Europa sunt principalii vizitatori ai regiunii nord-vest, generând peste patru cincimi din totalul înnoptărilor realizate în...

Europa aduce cei mai mulți turiști în regiunea nord-vest
Social joi, 25 iunie 2026, 14:35

Cum păstrăm alimentele în siguranță pe caniculă

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) recomandă populației ca, în perioadele cu temperaturi...

Cum păstrăm alimentele în siguranță pe caniculă
Social joi, 25 iunie 2026, 13:53

Atenționare de călătorie în Serbia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) i-a avertizat pe cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească spre sau...

Atenționare de călătorie în Serbia