Ascultă Radio România Cluj Live

Polonezii care iubesc România

Îmbarcaţi exclusiv în maşini autohtone româneşti, 15 polonezi din Kracovia au venit la Satu Mare pentru a participa la cea de-a doua ediţie a întâlnirii internaţionale a Cluburilor Drum Bun.

Polonezii care iubesc România
Foto: Dacia vedetă la Satu Mare

Articol editat de , 8 iunie 2015, 09:41

La prima vedere, polonezii au putut părea doar nişte pasionaţi de automobilele retro, asemeni celorlaţi aproximativ 60 care au venit la Satu Mare din România, Ucraina şi Republica Moldova. În realitate, la fel ca liderul lor, Mihail Sowa, sau Mihai Bufniţă cum se prezintă traducându-şi numele în limba română, cei 15 polonezi iubesc atât de mult România şi ce e românesc, încât circulă doar cu maşini Dacia, au învăţat limba română, iar pe casele lor din oraşul polonez este arborat Tricolorul. Mihai Bufniţă spune că s-a îndrăgostit de România încă de mic copil, când a venit prima dată în ţara noastră.

Prima dată am fost în România, în copilărie, împreună cu părinţii mei. Apoi, am venit de mai multe ori în România împreună cu fratele meu şi cu mai mulţi prieteni, iar excursiile le-am făcut cu maşina Dacia cumpărată special pentru această ocazie. Am vizitat Maramureşul, am fost în Retezat şi în munţii Rodnei, peste tot. Mi-a plăcut foarte mult, de aceea am revenit de mai multe ori. (Mihai Bufniţă, liderul asociației Clubului Drum Bun)

Excursiile frecvente în România l-au determinat pe Mihai să înveţe limba română:

Începutul a fost în timpul acestor excursii. Am văzut că dacă vorbesc româneşte, oamenilor le place şi glumesc cu mine. Apoi, în urmă cu vreo trei ani, ani am descoperit cursurile de limba română de la Universitatea din Kracovia, pe care le urmăm împreună cu prietenii mei. Iubesc foarte mult România şi maşina Dacia! (Mihai Bufniţă, liderul asociației Clubului Drum Bun ).
Mihai Bufniţă a ajuns la Satu Mare tot datorită pasiunii sale pentru maşina autohtonă românească. El a fost descoperit întâmplător pe internet de George Negrea, un tânăr sătmărean pasionat la rândul lui de autoturismul Dacia.

Pe internet, am adăugat un comentariu la un filmuleţ postat de el cu maşina Dacia pe care o are. Mi-a răspuns în limba română şi am fost foarte surprins când am aflat că este polonez şi că iubeşte România şi limba română mai mult decât le iubim noi, românii. (George Negrea, președintele Clubului Drum Bun Satu Mare)

Pasiunea comună pentru maşina românească şi prietenia dintre cei doi au fost paşii decisivi pentru constituirea atât în Kracovia, cât şi în Satu Mare, a cluburilor auto cu aceeaşi denumire Drum Bun. De doi ani, membrii acestora, dar şi numeroşi alţi pasionaţi din România şi din alte ţări, se întâlnesc la începutul lunii iunie în Satu Mare. Din dorinţa de diversitate, la aceste întâlniri sunt admişi, spre bucuria sătmărenilor, şi proprietarii altor mărci de automobile, cu condiţia ca acestea să fie retro şi spectaculoase.

 

Stela Tudor

 

Nu uitați, Radio Cluj se poate asculta și online AICI

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front
Reportaje marți, 9 iunie 2026, 15:57

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front

În Ucraina, războiul a schimbat viețile tuturor. Fiecare familie, fiecare comunitate și fiecare profesie au fost afectate într-un fel sau altul....

„Doar prostului nu-i este frică” – mărturia unui medic ucrainean aflat aproape de front
Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital
Reportaje marți, 9 iunie 2026, 13:41

Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital

Creşte numărul persoanelor care ajung la spital din cauza consumului de ciuperci necomestibile.   În pofida avertismentelor date de medici...

Ciupercile otrăvitoare trimit zeci de oameni la spital
Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate
Reportaje luni, 8 iunie 2026, 13:41

Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate

Se împlinesc anul acesta 150 de ani de prietenie între Cluj-Napoca și orașul german Köln.   Pentru a marca aniversarea, la Centrul Cultural...

Stephan Werhahn: Viitorul și identitatea Europei sunt un lucru urgent, ce trebuie tratat cu maximă seriozitate
Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului
Reportaje luni, 8 iunie 2026, 13:07

Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului

Curtea Muzeului Bistrița s-a transformat la finalul săptămânii într-o uriașă insulă a gurmanzilor! Aici, la muzeu, a mirosit senzațional, a...

Gusturile mâncărilor din Transilvania și poveștile lor în curtea muzeului