Rata şomajului a scăzut în judeţul Alba
![Rata şomajului a scăzut în judeţul Alba Rata şomajului a scăzut în judeţul Alba](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2014/08/Codrin_Scutaru1.jpg?resize=650%2C432&ssl=1)
Articol editat de , 8 august 2014, 17:58 / actualizat: 9 august 2014, 10:45
În privința șomajului vă dau prima veste bună și anume, faptul că față de luna trecută avem o reducere de 600 de persoane care au ieșit din șomaj; pentru tineret există un centru care s-a înființat recent aici, pentru tinerii activi; aceștia primesc o subvenție de 350 lei pe parcursul cursurilor pe care aceștia le urmează și cred că acest lucru este benefic pentru toți. Am cerut Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă să-mi spună ce eforturi se fac și pentru șomerii care au depășit vârsta de 45 de ani, deoarece pentru ei este mult mai dificil să-și găsească un loc de muncă. (Codrin Scutaru, secretar de stat în Ministerul Muncii)
Cezar Firu