Valul de căldură care a cuprins România se intensifică
Toată țara se va afla sub cod roșu, cu excepția a șase județe.
Valul de căldură care a cuprins România se intensifică. Meteorologii au publicat prognoza pentru ziua de luni, zi în care se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie.
Toată țara se va afla sub cod roșu, cu excepția a șase județe din sud-est, în care însă va fi cod portocaliu, deci, și aici va fi foarte cald. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, indicele temperatură-umezală va depăși preagul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat și în Crișana, iar nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa între 17 și 25 de grade.
Temperaturile extreme reprezintă un risc major pentru sănătate, stresul termic fiind una din principalele cauze ale deceselor asociate vremii caniculare. În plus, expunerea la căldură poate agrava bolile cardiovasculare, diabetul, astmul și alte acțiuni cronice, avertizează Institutul Național de Sănătate Publică.
CITEȘTE ȘI: 10 ponturi pentru a vă feri de caniculă, insolaţie şi arsuri solare!
Specialiștii recomandă evitarea expunerii directe la soare între orele 11:00 și 18:00, consumul la cel puțin 2-3 litri de apă pe zi și evitarea alcoolului, a băuturilor cu multă cofeină și a alimentelor greu digerabile. De asemenea, populația este îndemnată să poarte haine lejere, să stea în locuri răcoroase și să acorde o atenție deosebită copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu probleme de sănătate.
RADOR RADIO ROMÂNIA
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.