Unde te poți hidrata în Bistrița: Primăria a amenajat 3 puncte
Cum ne potolim setea pe caniculă?
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 27 iunie 2026, 13:01
În contextul avertizării meteorologice de cod portocaliu de temperaturi ridicate și disconfort termic accentuat, am dispus, prin Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență, amenajarea unor puncte de hidratare în mai multe zone ale orașului:
Pietonalul Liviu Rebreanu
Piața Decebal
Zona Bisericii Sfânta Ana
”Îi rog pe toți bistrițenii, în special pe vârstnici, copii și persoanele cu afecțiuni cronice, să evite deplasările în intervalul orar 11:00 – 18:00 și să petreacă, pe cât posibil, mai mult timp în spații răcoroase.
Aveți grijă de dumneavoastră și de cei din jur.
În zilele cu temperaturi extreme, solidaritatea și atenția față de cei mai vulnerabili dintre noi contează mai mult ca oricând”, a transmis primarul Gabriel Lazany
Alin Cordoș
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.