Protecţia Consumatorilor – amenzi uriașe în domeniul alimentar!
24 de magazine şi unităţi au fost închise temporar din cauza mizeriei.
Amenzi uriaşe, de peste trei milioane opt sute de mii de lei, au fost aplicate de Protecţia Consumatorilor în domeniul alimentar, în urma unor controale derulate în perioada 22 – 26 iunie.
Inspectorii ANPC au verificat peste 1.600 de firme din toată ţara şi au confiscat alimente stricate sau cu mucegai în valoare de peste 650.000 de lei.
Totodată, 24 de magazine şi unităţi au fost închise temporar din cauza mizeriei.
Printre cele mai grave nereguli descoperite se numără vânzarea de produse expirate, depozitarea la temperaturi greşite şi păcălirea clienţilor privind provenienţa legumelor şi fructelor.
RADOR RADIO ROMÂNIA
Foto: Facebook ANPC
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.