O comună din Bihor construiește un centru cultural multifuncțional
Termenul de finalizare a lucrărilor este de 24 de luni.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 27 iunie 2026, 15:14
Au început lucrările la noul centru cultural multifuncțional din comuna Oșorhei. Investiția este de 17 milioane de lei, bani obținuți din fonduri europene.
Proiectul prevede demolarea corpurilor C1, C2 și C3, construirea unei clădiri noi, amenajarea parcărilor și realizarea racordurilor la utilități.
Noul centru va avea o sală de spectacole cu 400 de locuri, dotată cu echipamente moderne de sunet și lumini. La etaj va fi amenajat și un spațiu de fitness.
Primarul Ioan Gligor spune că investiția este necesară deoarece comuna are peste 10.000 de locuitori și are nevoie de infrastructură modernă. Termenul de finalizare a lucrărilor este de 24 de luni.
Crina Dobocan
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.