Deputatul PSD Bogdan Ivan își recunoaște vina pentru accidentul rutier în care a fost implicat
Incidentul a avut loc joi, 25 iunie.
Deputatul PSD Bogdan Ivan a confirmat sâmbătă, 27 iunie, că a fost implicat, joi seară, într-un accident rutier produs în municipiul Bistrița și a declarat că vina îi aparține.
Deputatul Bogdan Ivan a fost implicat într-un accident de circulație joi seara, 25 iunie, în fața Primăriei Bistrița.
Mașina condusă de fostul ministru al Energiei a ieșit din Piața Centrală, a trecut pe lângă primăria Bistrița și a intrat într-un autobuz al operatorului local de transport care circula pe banda dedicată, căruia nu i-a acordat prioritate.
Accidentul nu s-a soldat cu victime: autobuzului i s-au spart două geamuri, ca urmare a coliziunii, însă în autovehiculul de transport urban nu se aflau pasageri în acel moment. Fostul ministru nu a fost nici el rănit, fiind protejat de airbag-urile autoturismului. Bordul mașinii acestuia a fost însă serios avariat în accident.
Contactat telefonic, purtătorul de cuvânt al IPJ BN, Paul Rodilă, a precizat pentru Radio Cluj că, poliția nu a fost solicitată să intervină deoarece, cei implicați în accident, au încheiat o înțelegere amiabilă: ” nu a fost sesizat ca accident cu victime, ci doar unul soldat cu pagube materiale. Cei implicați au încheiat o înțelegere amiabilă”.
Întrebat la Palatul Parlamentului despre evenimentul relatat anterior de presă, el a explicat că nu a acordat prioritate unui autobuz pe care spune că nu l-a observat, deoarece soarele bătea din direcția din care acesta se apropia.
În autoturism se afla și fiul său în vârstă de trei ani. Bogdan Ivan a precizat că atât el, cât și familia sa au scăpat doar cu vânătăi și o sperietură puternică.
Deputatul a subliniat că accidentul putea avea urmări mult mai grave și și-a asumat întreaga responsabilitate pentru producerea acestuia.
Bine de știut!
Banda specială pentru autobuze si taxiuri a fost introdusă pe Gheorghe Șincai în sens opus sensului unic al străzii cam de un an de zile de când a fost operaționalizată și Linia Verde. De atunci șoferii care ies din Piața Centrală prin fața Primăriei trebuie să se asigure și din dreaptă de unde vine circulația străzii, dar și din stânga de unde pot apărea autobuze sau taxiuri. Strada de pe care a ieșit deputatul înainte de producere accidentului are sens unic, însă acesta este amplasat aproape de intersecția cu George Coșbuc, iar semnul este suspendat atunci când în Piața Centrală sunt organizate sau se pregătesc festivaluri sau spectacole.
Agerpres/Alin Cordoș
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.