UPDATE | Interdicția steagului Rusiei duce la retragerea delegației de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică
Sportivele din Rusia s-au retras de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj
Articol editat de cristina.rusu, 26 iunie 2026, 16:43 / actualizat: 26 iunie 2026, 18:09
UPDATE: ora 17.30
Echipa rusă de gimnastică ritmică a anunţat decizia de a se retrage din competiţiile internaţionale programată în acest weekend în România, la Cluj-Napoca, afirmând că a fost ameninţată de autorităţile locale că nu îşi va putea folosi imnul şi drapelul, informează AFP, citată de Agerpres.
Federaţia internaţională de gimnastică (World Gymnastics) a ridicat în luna mai restricţiile impuse sportivilor ruși și belaruși după debutul ofensive ruse în Ucraina, în 2022, permiţându-le gimnaştilor din cele două ţări să folosească imnul şi drapelele naţionale.
Cu toate acestea, autorităţile din Cluj-Napoca, oraş care găzduieşte o etapă a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică în perioada 26-28 iunie, au informat verbal echipa rusă că ‘drapelul rusesc nu va fi arborat… şi imnul naţional nu va fi intonat în cazul în care gimnastele ruse vor câştiga’, a precizat Federaţia Rusă de Gimnastică într-un comunicat.
Confruntată cu această ”încălcare gravă a regulilor competiţiei de către organizatori”, echipa rusă de gimnastică ritmică a decis să se ‘retragă din competiţie’, se arată în comunicat.
Comitetul Olimpic Rus a numit declaraţia primarului Emil Boc pe această temă ”o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice şi a principiului neutralităţii politice în sport”, anunţând într-un comunicat de presă că a ”informat Comitetul Internaţional Olimpic despre acest incident”.
AGERPRES
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Decizia Federației Sportive de Profil din Rusia, vine după ce primarul Clujului, Emil Boc, a interzis afișarea steagului Rusiei și intonarea imnului rusesc de stat.
Competiția este organizată de Federația Internațională de Gimnastică în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, care aparține primăriei.
În același timp, gimnastele din Belarus au acceptat să concureze ca sportive neutre, fără însemne naționale.
Informațiile au fost confirmate de președinta Federației Române de Gimnastică Ritmică, Irina Deleanu.
Interdicția utilizării simbolurilor naționale ale Rusiei și Belarusului în competițiile internaționale a fost luată după declanșarea războiului de agresiune a Rusiei în Ucraina.
În data de 18 mai 2026, Federația Internațională de Gimnastică a ridicat această interdicție, decizie care a nemulțumit Ucraina.
La nivel internațional, cele mai multe federații sportive păstrează interdicția dispusă împotriva Rusiei ca stat agresor.
Claudiu Pădurean/ RADOR RADIO ROMÂNIA
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.