Fiți foarte atenți în următoarele zile: se anunță Cod Roșu de caniculă!
Meteorologii anunță temperaturi de până la 40 de grade Celsius.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 26 iunie 2026, 11:17
Toată ţara se va afla vineri, 26 iunie, sub incidenţa unor alerte de caniculă. Un cod portocaliu va intra în vigoare la prânz şi anunţă temperaturi deosebit de ridicate, caniculă şi disconfort termic.
Va viza judeţe din vest, mai exact Timiş, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistriţa-Năsăud şi Mureş, unde sunt anunţate, până la ora 21:00 temperaturi cuprinse între 33 şi 37 de grade.
În restul ţării, va fi cod galben de căldură, cu temperaturi de până la 34 de grade.
Meteorologii spun că valul de căldură care afectează în prezent Europa va ajunge şi în ţara noastră în weekend, când temperaturile vor ajunge, peste zi, la 39 de grade.
Situația în JUDEȚUL BIHOR
Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Crișana” îi avertizează pe oameni să fie foarte atenți în următoarele ore. Avertizarea este valabilă din 28 iunie, ora 10:00, până pe 29 iunie, la ora 10:00.
Meteorologii anunță temperaturi de până la 40 de grade Celsius, iar nopțile vor rămâne foarte calde.
În aceste condiții, pompierii recomandă evitarea deplasărilor și a efortului fizic între orele 11:00 și 21:00, precum și o atenție sporită pentru copii, vârstnici, femei însărcinate și persoanele cu boli cronice.
Șoferii sunt sfătuiți să nu lase copii sau animale în mașini, nici măcar pentru câteva minute. De asemenea, autoritățile avertizează că riscul de incendii este foarte ridicat din cauza temperaturilor extreme și a vegetației uscate. Oamenii sunt îndemnați să nu aprindă focul în zonele cu vegetație și să nu incendieze resturile vegetale.
În cazul în care o persoană prezintă simptome de epuizare provocată de căldură, trebuie mutată într-un loc răcoros și apelat imediat numărul unic de urgență 112.

ISU Crișana
Situația în JUDEȚUL BISTRIȚA-NĂSĂUD
Și județul Bistrița-Năsăud intră sub cod portocaliu de caniculă. Temperaturile vor ajunge până la 37 de grade!
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) a aprobat Planul de măsuri pentru sezonul cald 2026. Prefectul Stelian Dolha ne-a spus că, decizia vine ca urmare a avertizărilor de Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic ridicat. Fiecare instituție responsabilă are sarcini clare pentru a proteja populația și a limita efectele temperaturilor extreme.
Meteorologii avertizează că s-ar putea să avem parte de un cod roșu de la începutul săptămânii, odată cu intrarea în țara noastră a frontului responsabil de valurile de căldură extremă din vestul Europei.
ANMH a transmis deja o avertizare de cod portocaliu pentru județul nostru care vizează Bistrița-Năsăud, Satu Mare, Cluj, Sălaj, Alba, Mureș. Potrivit avertizării se vor înregistra caniculă și disconfort termic accentuat.
CITEȘTE ȘI: Ce boli se agravează în zilele caniculare și care sunt riscurile deshidratării
Crina Dobocan/Alin Cordoș
Foto: ISU Bihor
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.