CSM Oradea, în preliminariile Ligii Campionilor
Vicecampioana României va lupta pentru un loc în faza grupelor.
Articol editat de cristina.rusu, 26 iunie 2026, 12:26
CSM Oradea va participa în preliminariile Ligii Campionilor la baschet masculin.
La startul sezonului regulat se vor afla 32 de echipe, 30 calificate direct și două venite din preliminarii.
La turneul 1 preliminar vor juca opt echipe campioane şi vicecampioane naţionale, între care se numără şi CSM Oradea.
Se va juca în sistem eliminatoriu şi doar câştigătoarea turneului se va alătura echipelor repartizate direct în Liga Campionilor.
Tragerea la sorţi pentru turneele preliminare şi grupele din sezonul regulat va avea loc pe 8 iulie, în Elveţia.
Turneele preliminare vor avea loc între 14-20 septembrie, iar sezonul regulat va debuta în 6 octombrie.
Ovidiu Tebu
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.