Ape poluate cu bună-știință: bombe ecologice și depozite clandestine de deșeuri!
Inspectorii au descoperit rampe clandestine de gunoi de o gravitate extremă.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 26 iunie 2026, 10:32
Controalele de mediu desfășurate în această lună în municipiul Bistrița de către Instituția Prefectului, în localitățile componente și pe Valea Bârgăului au scos la iveală un peisaj dezastruos provocat de iresponsabilitatea localnicilor și a turiștilor.
Inspectorii au descoperit rampe clandestine de gunoi de o gravitate extremă.
În localitatea Sărata, malurile cursurilor de apă au fost poluate cu moloz, gunoi de grajd și plăci de azbest, un material extrem de toxic pentru sănătatea publică. În Unirea, marginea drumului a fost transformată într-o groapă de gunoi continuă pe o lungime de un kilometru, fiind acoperită de tone de deșeuri plastice și materiale de construcții.
Situația este critică și în Slătinița, unde s-a format o rampă ilegală de anvelope uzate, dar și în Viișoara, unde mizeria este abandonată chiar în imediata apropiere a locuințelor sociale. Nici zona urbană a Bistriței nu arată mai bine: șanțurile sunt colmatate, iar coșurile stradale sunt sufocate de deșeuri.
Dezastrul ecologic lovește și turismul din județ.
Malurile lacului Colibița sunt sufocate de resturile lăsate în urmă de vizitatori, iar în zona barajului s-au acumulat cantități masive de plutitori. Mai grav, în Tiha și Bistrița Bârgăului, podețele și albiile râurilor sunt blocate de gunoaie și vegetație, un pericol iminent care va transforma viitoarele ploi torențiale în inundații severe.
În urma acestor verificări, autoritățile au dispus măsuri urgente de curățare a malurilor, eliminare a rampelor clandestine și deblocare a cursurilor de apă.
Alin Cordoș
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.