Monitorizare video avansată a traficului în Sighetu Marmației
Sighetu Marmației va avea un nou sistem de supraveghere video pentru managementul traficului
Articol editat de Popovici Ioana, 25 iunie 2026, 10:32
Consiliul Local Sighetu Marmației a aprobat, în ședința de astăzi, proiectul tehnic și indicatorii tehnico-economici pentru investiția „Realizarea unui sistem de supraveghere video pentru managementul traficului municipiului Sighetu Marmației”.
Proiectul este finanțat din fonduri europene nerambursabile prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), cu o contribuție din bugetul local, valoarea totală a investiției fiind de 1.033.866,28 lei.
Investiția presupune instalarea unui sistem modern de monitorizare a traficului, format din 37 de camere video, dintre care 28 de tip bullet – camere fixe, cu formă alungită („ca un glonț”). Sunt folosite de obicei pentru monitorizarea unei anumite zone sau direcții (intrări, alei, parcări etc.).
Alte 8 cameremontate vot fi de tip PTZ (Pan Tilt Zoom), care se pot mișca de la distanță. Pan = rotire stânga-dreapta, Tilt = înclinare sus-jos, Zoom = apropiere/depărtare optică. Acestea permit operatorului să urmărească persoane sau vehicule și să inspecteze detalii la distanță.
O altă cameră ce va fi montată este una multisenzor, care conține mai mulți senzori și obiective într-o singură carcasă. Poate acoperi simultan un câmp vizual foarte larg (de exemplu 180° sau 360°), înlocuind mai multe camere obișnuite.
De asemenea, proiectul include echipamente de comunicații, stocare și management video, precum și integrarea întregului sistem în centrul de comandă existent.
Potrivit administrației locale, noul sistem va contribui la creșterea siguranței rutiere, monitorizarea eficientă a traficului, optimizarea circulației și îmbunătățirea capacității de intervenție în situații de urgență.
Implementarea investiției este programată să fie finalizată până la data de 15 iulie 2026.
foto arhivă
Ioana Popovici
Radio Sighet poate fi ascultat online, AICI!