Bistrițenii merg la medic mai rar decât media națională
Există 11 internări la 1000 de locuitori.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 25 iunie 2026, 10:47
Bistrițenii merg la medic mai rar decât media populației la nivel național, deși anul trecut în județul Bistrița-Năsăud s-au oferit aproape un milion de consultații.
Astfel, în 2025 au avut loc un volum total de consultații de 935.903 (o medie de 2,9 consultații/locuitor, comparativ cu media națională de 4,9). În ceea ce privește locul unde au avut loc aceste consultații, raportul DSP indică următorul fapt: 623.593 de consultații au fost oferite în cabinetele medicale (sub media țării), iar 222.045 în ambulatoriile de specialitate.
De asemenea, unitățile de primiri urgențe (UPU/CPU/Camere de gardă) au înregistrat 85.448 de consultații, în timp ce, cele 5 centre de permanență, au preluat 16.910 cazuri.
Cu privire la numărul și durata spitalizărilor, documentul prezentat în Colegiul Prefectural arată următoarele: 35.460 de pacienți au fost externați din spitalele județului (o rată de 11 internări la 100 de locuitori). Durata medie de spitalizare a fost de 8,81 zile.
Pe parcursul anului au fost raportate 507 cazuri de infecții asociate actului medical.
Alin Cordoș
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.