Sprijin pentru comunitățile afectate de secetă
Consiliul Județean Alba va distribui gratuit rezervoare de apă potabilă.
Șase localități din județul Alba vor beneficia de rezervoare pentru stocarea apei potabile, destinate atât adăpării animalelor în perioadele de secetă, cât și intervențiilor în situații de urgență.
12 rezervoare supraterane, fiecare cu o capacitate de 15.000 de litri, vor fi amplasate în localitățile Câlnic, Pianu, Săsciori, Stremț, Șugag și Unirea, în baza unor protocoale de colaborare aprobate, astăzi, printr-o hotărâre a Consiliului Judeţean Alba.
Rezervoarele vor fi puse la dispoziția administrațiilor locale în mod gratuit.
Aceasta după ce, în ultimii ani, Alba s-a confruntat cu perioade de secetă tot mai frecvente şi mai severe, care au condus la diminuarea resurselor de apă disponibile şi la dificultăţi în asigurarea necesarului de apă în anumite zone ale judeţului.
Investiția este finanțată din bugetul Județului Alba pe anul 2026.
AGERPRES
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.