Sistem anti-dronă american, activ în dotarea Armatei Române
Merops a fost testat și integrat în cadrul Parteneriatului Strategic cu SUA.
Sistemul anti-dronă Merops a fost operaţionalizat şi integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României, anunţă Ministerul Apărării Naţionale.
Sistemul a fost pus la dispoziţia României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral.
Înainte de introducerea în serviciu, sistemul anti-dronă Merops a parcurs etapele necesare de testare, evaluare şi validare operaţională.
Merops se bazează pe altgoritmi de inteligenţă artificială, destinată detectării, urmăririi şi neutralizării dronelor, precizează sursa citată.
Din 2022 încoace, de când Rusia a invadat Ucraina pe scară largă, numeroase drone aeriene ruseşti au intrat în spaţiul aerian al României.
Cel mai grav incident s-a petrecut la Galaţi, la sfârşitul lunii mai, când o dronă rusească s-a prăbuşit şi a explodat pe un bloc de 10 etaje, provocând rănirea a două persoane.
RRA
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.