Alin Ușeriu, premiat pentru proiectul Via Transilvanica
Inițiatorul Via Transilvanica, Alin Ușeriu, a primit o diplomă de excelență din partea Instituției Prefectului Bistrița-Năsăud
Articol editat de cristina.rusu, 24 iunie 2026, 16:02
Premierea a avut loc în cadrul ședinței Colegiului Prefectural condusă de prefectul Stelian Dolha și subprefectul Decsei Attila.
Distincția îi recunoaște „mai bine de un sfert de veac de dăruire, mentorat și leadership pus în slujba societății civile prin Asociația Tășuleasa Social”.
„Alin este liderul civic care a demonstrat că dragostea de țară se măsoară în fapte concrete. A mobilizat peste o sută de mii de voluntari, a plantat peste un milion de copaci și a dăruit României cel mai frumos proiect de unire: Via Transilvanica”, a transmis prefectul Stelian Dolha.
În fața șefilor de instituții deconcentrate, Alin Ușeriu a rememorat parcursul de peste două decenii al organizației, punctând tranziția de la activismul pur la proiecte cu impact pe termen lung, precum Pădurea Pedagogică sau Via Transilvanica.
Ușeriu a subliniat importanța colaborării dintre societatea civilă și instituțiile statului, mulțumind pentru sprijinul primit la Bistrița din partea unor lideri precum Radu Moldovan, Constantin Florea sau colonelul Florin Furnea, alături de care a derulat inclusiv proiectul „Camionul de Crăciun”.
În final, fondatorul Tășuleasa Social a evidențiat rolul profund pe care noul traseu de drumeție îl are pentru românii de pretutindeni:
„Via Transilvanica are și rolul de a-i atrage acasă pe cei plecați de tineri în alte țări. Avem un consiliu consultativ împrăștiat pe tot globul, oameni implicați care vor să facă ceva pentru România. Ne trebuie însă această scenă cu reguli pe care să ne dezvoltăm. Țineți, vă rog, cu echipa Via Transilvanica, pentru că merită susținută!”
Alin Cordoș
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.