40% dintre plantele lumii, amenințate cu dispariția
Cercetătorii spun că tehnologia digitală și AI pot sprijini conservarea plantelor.
Articol editat de cristina.rusu, 24 iunie 2026, 00:00
Cercetători din Londra au avertizat că 40% dintre plantele lumii sunt amenințate cu dispariția, dar tehnologia digitală ar putea contribui la salvarea unor specii.
Ei susţin că au digitizat toate cele șapte milioane de exemplare de plante și fungi din colecțiile de la Kew.
Oamenii de știință de la Grădinile Botanice Regale din Kew susţin că adevărata amploare a dispariției plantelor a fost subestimată.
Multe specii dispar înainte de a fi identificate oficial, împreună cu potențiale beneficii precum noi medicamente sau culturi agricole rezistente la schimbările climatice, însă progresele rapide în domeniul datelor și al tehnologiei oferă motive de speranță.
Kew a digitizat acum toate cele 7,4 milioane de exemplare de plante și fungi din colecțiile sale. Experții susţin că punerea la dispoziție a acestor date și utilizarea inteligenței artificiale pentru analizarea lor ar putea transforma activitatea de conservare a biodiversității.
RADOR RADIO ROMÂNIA
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.