Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Escrocii au pretins că fiica sa este internată la Londra.
O femeie de 80 de ani din Alba Iulia a pierdut 30.000 de lei după ce a fost înșelată prin telefon că fiica sa ar fi internată la Londra și ar avea nevoie de bani pentru un aparat medical.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, femeia a fost apelată în această dimineață pe telefonul fix de o persoană care s-ar fi prezentat drept fiica sa şi i-ar fi spus că este internată la un spital din Londra.
În timpul convorbirii, ar fi intervenit un bărbat care s-ar fi recomandat drept cadru medical şi i-ar fi solicitat femeii suma de 30.000 de lei pentru a achiziţiona un aparat medical, necesar pentru fiica sa.
Ulterior, un necunoscut s-a prezentat la domiciliul femeii, iar aceasta i-a înmânat banii. După ce a luat legătura cu fiica sa, femeia și-a dat seama că a fost victima unei înșelăciuni.
Polițiștii efecturează acum cercetări pentru identificarea autorilor și recuperarea prejudiciului.
AGERPRES
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.