IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Temperaturile din autoturisme pot deveni rapid fatale.
Articol editat de cristina.rusu, 23 iunie 2026, 18:34
În contextul temperaturilor ridicate înregistrate în această perioadă, conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă avertizează asupra pericolului la care sunt expuşi copiii sau animalele dacă sunt lăsaţi în autoturisme.
Temperatura dintr-o mașină poate creşte rapid la niveluri periculoase, chiar şi în perioade în care afară nu pare extrem de cald.
„Potrivit informaţiilor apărute în mai multe articole de presă, un tragic eveniment s-a produs în Franţa, unde doi copii în vârstă de 2 şi 4 ani au fost găsiţi fără viaţă într-un autoturism. Acest caz readuce în atenţie un pericol major asociat temperaturilor ridicate, iar circumstanţele sunt în continuare în curs de investigare de către autorităţi”, transmite IGSU.
Reprezentanţii IGSU fac un apel ferm la responsabilitate.
„Nu lăsaţi niciodată copiii singuri în autoturism, nici măcar pentru câteva minute. Nu lăsaţi cheile autoturismului la îndemâna copiilor. Explicaţi copiilor pericolul de a rămâne sau de a se juca într-un autoturism. Reamintim că temperatura din interiorul unui autoturism poate creşte rapid la niveluri periculoase, chiar şi în perioade în care afară nu pare extrem de cald”, au arătat aceştia.
Totodată, persoanele care observă un copil sau un animal în pericol într-un autoturism sunt sfătuite să sune imediat la 112.
Radio România
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.