Donare de organe, patru vieți salvate
Organe prelevate la Oradea, transplantate în centre din țară.
Articol editat de cristina.rusu, 23 iunie 2026, 14:58
Patru operații de transplant au avut loc în spitale din București și Cluj-Napoca, după ce medicii de la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Oradea au prelevat organele unui pacient aflat în moarte cerebrală a cărui familie a fost de acord cu donarea.
Transportul organelor a fost realizat cu un elicopter al Instructoratului General de Aviație în regim de urgență.
Ficatul prelevat la Oradea a fost trasplantat unui pacient la Institutul Clinic Fundeni; două transplanturi renale au avut loc la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal din Cluj-Napoca, iar o operație de transplant de cornee a făcut la Institutul Clinic de Urgențe Oftalmologice „Prof. Dr. Mircea Olteanu” din capitală.
Dincolo de efortul medical și de precizia chirurgică, reușita este, înainte de toate, o dovadă profundă de umanitate – notează Agenția Națională de Transplant.
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.