Semnal de alarmă: scade consumul de alimente
Tot mai mulți români își restrâng cheltuielile pentru produsele de bază.
Pentru prima dată în ultimii ani, dificultățile economice și financiare au determinat o reducere a volumului de produse alimentare care alcătuiesc coșul zilnic al populației.
Estimările comercianților vorbesc despre o micșorare cu peste 3% a volumelor de vânzări, însoțită, de asemenea, de o modificare a comportamentului de consum, orientat acum preponderent către produse mai ieftine.
Reporter: Creșterea generalizată a prețurilor, care a dus la scăderea puterii de cumpărare, determină un fenomen îngrijorător în rândul multor români, și anume, reducerea cheltuielilor pentru produsele alimentare considerate esențiale pentru traiul de zi cu zi.
Feliciu Paraschi: Ce observăm inedit, ca să zic, în perioada asta, e prima dată când scad produsele alimentare. Clienții, prima dată, renunță la vacanțe, la excursii, la fashion, la haine, după care renunță la produsele discreționare, n-au nevoie de ele, cele care sunt cumpărate la impuls, după care renunță la cosmetice, detergenți, dar în momentul în care ajung să renunțe la mâncare și să taie din aliment, e destul de grav. (Feliciu Paraschiv, proprietar al unei rețele de supermarketuri și vicepreședinte al Asociației Naționale a Comercianților Mici și Mijlocii din România).
Situația este confirmată și de clienți, mai ales cei din categoriile cu venituri limitate, cum ar fi pensionarii.
-: Nivelul scăzut de trai, cred, că… cumpăr mai puțin, da, mai mult oferte.
-: Păi, cumpărăm după buget. Dacă altul are pensia mai mare, își mai permite. Care e cu pensia mai mică, se mai uită și la prețuri, ia mai puțin.
Reporter: Pentru a se adapta acestei noi situații, comercianții încearcă să mențină prețurile produselor alimentare de bază la un nivel accesibil pentru toate categoriile.
Gabriel Sava/ RADOR RADIO ROMÂNIA
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.