Minor fără permis, surprins pe o motocicletă de teren
Polițiștii au deschis o anchetă după apariția imaginilor în spațiul public.
Articol editat de cristina.rusu, 22 iunie 2026, 16:53
În urma apariției în spațiul public a unor imagini video ce surprindeau un motociclist circulând în mod neregulamentar și periculos pe drumurile publice, polițiștii Compartimentului Rutier din cadrul Poliției Orașului Sângeorz-Băi s-au sesizat din oficiu.
Din verificările preliminare efectuate de operatorii rutieri, s-a stabilit că filmarea a fost realizată de un participant la trafic la data de 18 iunie 2026, pe o arteră rutieră din orașul Sângeorz-Băi.
Activitățile investigative au dus la identificarea vehiculului utilizat, respectiv o motocicletă de teren neînmatriculată și neînregistrată în circulație. Totodată, a fost identificat și conducătorul acesteia, un minor în vârstă de 15 ani, care nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
În prezența unui părinte, minorul a fost supus unei sesiuni de consiliere de către personalul de poliție. Acestuia i s-au adus la cunoștință prevederile legale în vigoare, precum și riscurile majore la care s-a expus direct, punând totodată în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.
În cauză a fost întocmit un dosar de cercetare penală. Polițiștii Compartimentului Rutier Sângeorz-Băi continuă investigațiile sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Alin Cordoș
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.