Începe Evaluarea Națională 2026!
În Bistrița-Năsăud există 49 de centre de examinare și 2376 de candidați.
Articol editat de Bianca Câmpeanu, 22 iunie 2026, 10:00
Luni, 22 iunie, începe Evaluarea Națională 2026 pentru absolvenții clasei a VIII-a din Bistrița-Năsăud, prima testare fiind cea la Limba și literatura română.
Pentru acest examen, autoritățile au comasat școlile cu puțini elevi, creând o rețea de 49 de centre de examinare în județ. La examene și-au anunțat participarea 2376 de candidați, cifră confirmată de inspectorul școlar general, prof. Vasile Șteopoaie.
În timp ce toate lucrările vor fi corectate centralizat la Colegiul Tehnic „INFOEL” din municipiu, elevii se pregătesc deja pentru următoarele etape: proba la matematică și cea la limba maternă. Miza este uriașă, deoarece notele finale decid repartizarea la liceu.
La nivel național, peste 148.000 de absolvenți de gimnaziu intră în examenul de Evaluare Națională. Testările se desfășoară în aproape 3.000 de centre organizate la nivel național.
Alin Cordoș
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.