Criză la vârful Partidului Laburist – Premierul britanic își anunță retragerea
Keir Starmer își dă demisia din fruntea formațiunii.
Premierul britanic, Keir Starmer, şi-a anunţat demisia din funcţia de lider al Partidului Laburist şi a spus că, odată ce formaţiunea îi va alege un succesor, îl va lăsa pe acesta să preia şi funcţia de prim-ministru, cel mai probabil în septembrie, după ce va începe sesiunea parlamentară de toamnă.
Starmer a readus Partidul Laburist la putere în urmă cu doi ani, după o perioadă de 14 ani de guvernare a Partidului Conservator.
Keir Starmer a declarat că a luat decizia de a demisiona întrucât a pierdut încrederea colegilor săi de partid. BBC notează că presiunile laburiştilor asupra lui Starmer s-au intensificat după ce partidul a pierdut, la recentele alegerile locale de săptămâna trecută, circa 1.500 de posturi de consilieri.
Anterior, imaginea lui Starmer fusese afectată de susţinerea pentru fostul ambasador britanic din Statele Unite, care a avut legături cu pedofilul Jefferey Epstein.
RRA
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.