1,13 mg/l alcool în aerul expirat, cu atât fost depistat un bărbat, la volanul unui bolid
Șoferi băuți, vehicule neînmatriculate și un permis fals, descoperite în județul Bistrița-Năsăud.
Articol editat de cristina.rusu, 22 iunie 2026, 18:04
Cinci șoferi băuți și un bărbat cu permis fals au fost depistați de polițiștii din Bistrița-Năsăud, în urma filtrelor organizate în acest sfârșit de săptămână.
Cea mai mare alcoolemie a fost înregistrată în localitatea Parva, unde un bărbat de 45 de ani a fost prins la volan cu o valoare de unu virgulă 13 miligrame pe litru alcool pur în aerul expirat.
Tot în weekend, un alt șofer a fost oprit în localitatea Cușma cu o alcoolemie de zero virgulă 99 miligrame pe litru. Verificările au arătat că acesta nu avea permis, iar mașina era neînmatriculată.
Șirul ilegalităților continuă în Ilva Mică, unde polițiștii au reținut un bărbat din județul Dolj care a prezentat la control un permis de conducere fals.
Poliția locală anunță că toate aceste cazuri s-au soldat cu dosare penale și avertizează că controalele în trafic vor continua pentru prevenirea accidentelor.
Alin Cordoș
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.