Se împart banii din Fondul de Mediu: ce domeniu primește cele mai mari fonduri
Proiect aflat în consultare publică.
Articol editat de Andreea Leonid, 11 mai 2026, 09:33 / actualizat: 11 mai 2026, 11:11
Proiectul privind bugetul Administraţiei Fondului pentru Mediu pentru acest an a fost lansat în consultare publică.
Potrivit ministrului interimar al Mediului, Diana Buzoianu, 1,5 miliarde de lei vor fi alocaţi pentru proiecte de apă şi canalizare, iar pentru programul naţional Rabla 2026 – destinat persoanelor fizice – suma prevăzută este de 300 milioane lei şi se va pune accent pe maşinile produse şi asamblate în Europa.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat că bugetul este mai mare cu 100 de milioane față de anul trecut:
Diana Buzoianu: Vom avea și această condiție pentru mașinile fabricate sau produse în Europa, pe care o vom scrie cu personalul tehnic, cu patronatele. Mesajul este foarte clar, vrem să susținem producătorii români și producătorii europeni. Sigur, și alte continente pot să își susțină proprii producători, dar, având în vedere că acesta este un program susținut din banii statului, deci din bani plătiți din taxele și din impozitele românilor, are tot sensul din lume să ne dorim ca producătorii sprijiniți să fie mai aproape de noi, fie producători români, fie producatori din Europa.
În acest an nu se alocă bani pentru panouri fotovoltaice, ci se pune accent mai mare pe soluţiile de stocare – 400 de milioane de lei sunt destinaţi programului naţional de stocare cu baterii deoarece a crescut numărul de prosumatori, spune Diana Buzoianu.
Sume importante de bani sunt prevăzute pentru iluminat public modern şi pentru împăduriri cu scopul de a stabiliza solurile şi de a combate deşertificarea în zonele critice.
După aprobarea bugetului Administraţiei Fondului pentru Mediu, se vor publica noile ghiduri de finanţare.
Foto: Agerpres
Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.