Ascultă Radio România Cluj Live

Lumina sfântă de la Ierusalim va fi împărţită credincioşilor la miezul nopţii

Postul nostru de radio va transmite în direct slujba de Înviere.

Lumina sfântă de la Ierusalim va fi împărţită credincioşilor la miezul nopţii
Foto: Foto: Agerpres

Articol editat de Bianca Câmpeanu, 19 aprilie 2025, 12:32

Lumina sfântă de Paști, care va fi împărţită credincioşilor la miezul nopţii, în biserici, va fi adusă de la Ierusalim sâmbătă seară, 19 aprilie.

 

Ea le va fi oferită, la Aeroportul Internaţional ‘Henri Coandă’, delegaţilor eparhiilor din ţară.

Aducerea și oferire a sfintei luminii de la Ierusalim tuturor parohiilor din cuprinsul Patriarhiei Române constituie atât o mărturie a unității ecleziale, cât și o manifestare a bucuriei pascale împărtășite cu ocazia marelui praznic al Învierii Mântuitorului Sus Cristos, subliniază Biserica Ortodoxă Română într-un comunicat.

Inaugurată de Patriarhul Daniel în anul 2009, tradiția aducerii sfintei lumini de la Ierusalim în Sâmbăta Mare continuă și în anul centenar al Patriarhiei Române.

Lumina sfântă este considerată un miracol al Ortodoxiei care se întâmplă în fiecare an de Paște la Ierusalim, în timpul vecerniei mari din Sâmbăta Mare, între orele 12:30 și 14:30, când deasupra Sfântului Mormânt se aprinde un foc care se pogoară din cer, manifestându-se diferit în fiecare an și care în primele minute nu frige.

Lumina este adusă credincioșilor de Patriarhul Ierusalimului. Sfântul Mormânt este inspectat încă din Vinerea Mare, imediat după prohod. Cei care fac această verificare pentru a nu exista nicio bănuială de înscenare, sunt polițiști civili, care nu sunt creștini. De obicei, aceștia sunt trei: un arab, un turc și un reprezentant al statului Israel. Rolul lor este de a inspecta încăperea Sfântului Mormânt pentru a nu exista vreo sursă de foc. De asemenea, îi controlează corporal pe cei care vor pătrunde acolo în momentul ceremoniei religioase. Apoi, la momentul potrivit, luminile se sting, ușa se sigilează, iar la intrare rămân doar gardienii.

 

La miezul nopții, postul nostru de radio (va prelua de la Radio Renașterea și) va transmite în direct slujba de Înviere, de la Catedrala Mitropolitană Orodoxă din Cluj.

 

 

Cristian Bâcâin (Radio România)

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebookX și instagram.

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Social marți, 23 iunie 2026, 17:30

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”

O femeie de 80 de ani din Alba Iulia a pierdut 30.000 de lei după ce a fost înșelată prin telefon că fiica sa ar fi internată la Londra și ar...

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
Social marți, 23 iunie 2026, 13:57

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj

Aproape toate rezervoarele din municipiul Zalău au fost alimentate cu apă din sursa Tarniţa, judeţul Cluj, prin cea mai lungă magistrală de...

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Social marți, 23 iunie 2026, 13:55

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”

Pe 24 iunie 2026, de Sânziene și de Ziua Universală a Iei, la Muzeul Satului ”Mihai Dăncuș” din Sighetu Marmației are loc evenimentul...

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Omagiu pentru Crăișorul Munților
Social marți, 23 iunie 2026, 13:37

Omagiu pentru Crăișorul Munților

Miercuri, 24 iunie, începând cu ora 10:00, va avea loc ceremonia militară și religioasă organizată cu prilejul omagierii eroului național...

Omagiu pentru Crăișorul Munților
Social marți, 23 iunie 2026, 12:42

Val de căldură și disconfort termic accentuat

Un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate este în vigoare în intervalul de valabilitate: 23 iunie ora 12.00, 24 iunie, ora 21.00.  ...

Val de căldură și disconfort termic accentuat
Social marți, 23 iunie 2026, 10:50

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile

Unicul operator de apă și canal din Bistrița-Năsăud, SC Aquabis SA, și-a lansat propria aplicație pentru utilizatorii de telefoane cu sisteme...

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile
Social marți, 23 iunie 2026, 10:05

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene

Locuitorii comunei Maieru, cea mai mare UAT din Bistrița-Năsăud, sunt îndemnați să respecte tradițiile de Sânziene într-un mod responsabil...

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene
Social luni, 22 iunie 2026, 19:49

Puncte de ajutor pe timp de caniculă

Temperaturile foarte ridicate anunțate de meteorologi au determinat autoritățile locale să mențină deschise punctele speciale de sprijin pentru...

Puncte de ajutor pe timp de caniculă