Ascultă Radio România Cluj Live

Turismul din România, în creștere la început de an

Autoritãțile estimeazã un numãr mai mare de turiști cu cel puțin 5 la sutã.

Turismul din România, în creștere la început de an
Foto: Pexels

Articol editat de Andreea Leonid, 5 martie 2025, 16:58

Turismul a fost în ușoarã creștere la nivel național în prima lunã a acestui an – înnoptãrile au crescut cu peste 12 procente fațã de ianuarie 2024, conform datelor statistice publicate miercuri, 5 martie.

 

Marea majoritate a turiștilor au fost români – peste 84%, cu o duratã medie a șederii de aproape 2 zile, în timp ce turiștii strãini au rãmas în structurile de cazare ceva mai mult de 2 zile.

Tendința de creștere se va menține și în acest an – autoritãțile estimeazã un numãr mai mare de turiști cu cel puțin 5 la sutã și ar putea depãși nivelul înregistrat în anul 2019, înainte de pandemie.

Președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism, Alin Burcea, considerã însã cã 2025 nu ar trebui privit cu prea mult optimism:

Alin Burcea: În primul rând, incertitudinea asta politică la nivel internațional, cu tot ce se întâmplă, îi face pe români, în general, să își țină banii în buzunar și sigur să meargă în țară, mai ales în vacanțe destul de scurte, dar mai puține plec[ri în străinătate, pentru că se așteaptă probabil sigur calmarea situației din Ucraina și când lucrurile se vor mai fi rezolvat, puțin probabil că vor putea să cheltuiască mai mulți bani.
De asemeni, când cineva vedea la televizor că e rău și că nu sunt bani și așa mai departe, oamenii, în general fac mai puține cheltuieli decât în mod normal. În ceea ce privește turismul intern, una dintre măsurile luate de Guvern, inițial vreau să scoată vouchere de vacanță în final, le-au păstrat la jumătate, dar cei 800 lei sunt în realitate 620 pentru că se plătește un impozit și 600 lei, sigur, nu mai sunt atât de interesanți ca să stimuleze românii să meargă în România. 

 

Președintele ANAT mai adaugã cã intrarea României în spațiul Schengen și cu frontierele terestre nu va determina creșteri spectaculoase în activitatea de turism. El estimeazã un avans de pânã în 10 la sutã, în special pe zona traficului turistic cu autoturismul propriu.

 

 

Radio România

Foto: Pexels

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Social marți, 23 iunie 2026, 18:34

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!

În contextul temperaturilor ridicate înregistrate în această perioadă, conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă...

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Social marți, 23 iunie 2026, 17:30

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”

O femeie de 80 de ani din Alba Iulia a pierdut 30.000 de lei după ce a fost înșelată prin telefon că fiica sa ar fi internată la Londra și ar...

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
Social marți, 23 iunie 2026, 13:57

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj

Aproape toate rezervoarele din municipiul Zalău au fost alimentate cu apă din sursa Tarniţa, judeţul Cluj, prin cea mai lungă magistrală de...

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Social marți, 23 iunie 2026, 13:55

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”

Pe 24 iunie 2026, de Sânziene și de Ziua Universală a Iei, la Muzeul Satului ”Mihai Dăncuș” din Sighetu Marmației are loc evenimentul...

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Social marți, 23 iunie 2026, 13:37

Omagiu pentru Crăișorul Munților

Miercuri, 24 iunie, începând cu ora 10:00, va avea loc ceremonia militară și religioasă organizată cu prilejul omagierii eroului național...

Omagiu pentru Crăișorul Munților
Social marți, 23 iunie 2026, 12:42

Val de căldură și disconfort termic accentuat

Un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate este în vigoare în intervalul de valabilitate: 23 iunie ora 12.00, 24 iunie, ora 21.00.  ...

Val de căldură și disconfort termic accentuat
Social marți, 23 iunie 2026, 10:50

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile

Unicul operator de apă și canal din Bistrița-Năsăud, SC Aquabis SA, și-a lansat propria aplicație pentru utilizatorii de telefoane cu sisteme...

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile
Social marți, 23 iunie 2026, 10:05

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene

Locuitorii comunei Maieru, cea mai mare UAT din Bistrița-Năsăud, sunt îndemnați să respecte tradițiile de Sânziene într-un mod responsabil...

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene