Ascultă Radio România Cluj Live

Amendă de 12.000 lei pentru abandonarea unui câine în tomberon

Scenele au fost filmate de un alt participant la trafic şi puse la dispoziţia unui ziar local.

Amendă de 12.000 lei pentru abandonarea unui câine în tomberon
Foto: Pexels

Articol editat de Camelia Velțan, 7 august 2024, 14:59

Un bărbat de 49 de ani din municipiul Bistriţa a fost amendat cu 12.000 de lei, după ce a transportat cu maşina de serviciu un câine, închis într-un tomberon, pe care ulterior l-a abandonat pe o stradă de la periferia oraşului.

Scenele au fost filmate de un alt participant la trafic şi puse la dispoziţia unui ziar local, care ulterior le-a făcut publice pe Facebook.

După apariţia imaginilor, poliţiştii s-au sesizat şi l-au identificat pe autorul faptei.

Oamenii legii au solicitat sprijinul Direcţiei de Servicii Publice din cadrul primăriei, pentru preluarea animalului şi plasarea acestuia într-un adăpost.

 

 

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

Ape poluate cu bună-știință: bombe ecologice și depozite clandestine de deșeuri!
Social vineri, 26 iunie 2026, 10:32

Ape poluate cu bună-știință: bombe ecologice și depozite clandestine de deșeuri!

Controalele de mediu desfășurate în această lună în municipiul Bistrița de către Instituția Prefectului, în localitățile componente și...

Ape poluate cu bună-știință: bombe ecologice și depozite clandestine de deșeuri!
Europa aduce cei mai mulți turiști în regiunea nord-vest
Social joi, 25 iunie 2026, 17:19

Europa aduce cei mai mulți turiști în regiunea nord-vest

Turiștii din Europa sunt principalii vizitatori ai regiunii nord-vest, generând peste patru cincimi din totalul înnoptărilor realizate în...

Europa aduce cei mai mulți turiști în regiunea nord-vest
Cum păstrăm alimentele în siguranță pe caniculă
Social joi, 25 iunie 2026, 14:35

Cum păstrăm alimentele în siguranță pe caniculă

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) recomandă populației ca, în perioadele cu temperaturi...

Cum păstrăm alimentele în siguranță pe caniculă
Atenționare de călătorie în Serbia
Social joi, 25 iunie 2026, 13:53

Atenționare de călătorie în Serbia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) i-a avertizat pe cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească spre sau...

Atenționare de călătorie în Serbia
Social joi, 25 iunie 2026, 13:23

Oamenii din spatele zborurilor

Fie zi sau noapte, nevăzuți, stând în fața ecranelor radar, dirijează aeronavele.   Nu este o muncă ușoară. Despre ei nu știm prea...

Oamenii din spatele zborurilor
Social joi, 25 iunie 2026, 11:46

Unde îți poți lăsa bicicleta în siguranță la Oradea: au apărut adăposturile inteligente

Orădenii care folosesc bicicleta au la dispoziție, de acum, patru adăposturi inteligente unde își pot lăsa vehiculele în siguranță....

Unde îți poți lăsa bicicleta în siguranță la Oradea: au apărut adăposturile inteligente
Social joi, 25 iunie 2026, 10:24

Tânăr de 18 ani, mort după ce s-a înecat în râul Iza

Un tânăr în vârstă de 18 ani și-a pierdut viața, miercuri 24 iunie după ce s-a înecat în râul Iza, unde mersese la scăldat împreună cu...

Tânăr de 18 ani, mort după ce s-a înecat în râul Iza
Social joi, 25 iunie 2026, 09:43

Un băiat de 15 ani a murit înecat după ce a mers la scăldat cu un prieten

Un adolescent și-a pierdut viața, miercuri seară, 24 iunie, în Balta Șimian, după un incident petrecut în apă. Doi tineri au intrat la...

Un băiat de 15 ani a murit înecat după ce a mers la scăldat cu un prieten