Ateliere tradiționale de Paști pentru copii, în Muzeul Satului din Sighet
Muzeul Maramureșean din Sighet organizează ateliere tradiționale pentru copii înainte de Paști.
![Ateliere tradiționale de Paști pentru copii, în Muzeul Satului din Sighet Ateliere tradiționale de Paști pentru copii, în Muzeul Satului din Sighet](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2024/04/ateliere-de-pasti-muzeu-sighet.jpg?resize=600%2C479&ssl=1)
Articol editat de Popovici Ioana, 24 aprilie 2024, 13:20
Mai precis, în perioada 30 aprilie – 2 mai, în Muzeul Satului ”Mihai Dăncuș” se deschid atelierele pictură pe sticlă, de împistrit ouă cu ajutorul plantelor și alte activități atractive pentru cei mici.
Atelierele se vor desfășura între orele 10:00 – 13:00.
Anamaria Pop, educator muzeal:
În această perioadă încercăm și noi să intrăm în atmosfera marii sărbători a Sfintelor Paști, așa că în perioada 30 aprilie – 2 mai, în zilele de marți, miercuri și joi, între orele 10:00 și 13:00, îi așteptăm pe toți copiii să vină la atelierele noastre de pictură pe sticlă și împistrit ouă cu ajutorul plantelor. Vom avea și alte activități, surprize pregătite pentru ei. Există și o taxă de participare de 15 lei pentru fiecare participant, iar părinții sunt rugați să sune în prealabil pentru înscrieri.
Ioana Popovici
Radio Sighet poate fi ascultat online, AICI!